Nowemu błogosławionemu można było oddać cześć przy otwartej trumnie przez 19 dni, a z możliwości tej skorzystało ponad 41 tys. wiernych.
Na zakończenie wystawienia ciała Carla Mszę św. celebrował bp Marcello Semeraro, nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. "Franciszek opierał się na pokorze. Być może w tej właśnie cnocie tkwi siła przyciągania bł. Carla Acutisa" - powiedział 19 października podczas Mszy w kościele Matki Bożej Większej - Sanktuarium Ogołocenia. Na koniec celebracji eucharystycznej grób bł. Carla Acutisa, po 19 dniach wystawienia do kultu przy udziale ponad 41 tys. wiernych, został zamknięty.
Urok Carla
Mszę św. koncelebrowali bp Domenico Sorrentino oraz wikariusz generalny ks. Jean Claude Kossi Anani Djidonou Hazoumé, rektor sanktuarium o. Carlos Acácio Gonçalves Ferreira oraz wielu kapłanów diecezjalnych. Były obecne władze cywilne i wojskowe.
"Jestem pewien, że bł. Carlo spełniający marzenia tych, którzy patrzą na niego jako na wzór i przykład, spełni także »marzenie«, jakie ma dla Kościoła nasz umiłowany papież Franciszek" - mówił w homilii bp Semeraro. "Byłem z nim, w gronie Rady Kardynałów, kiedy był tutaj, w Asyżu, po raz pierwszy 4 października 2013 r., a wasz biskup stwierdził publicznie, że do skupienia się na ikonie Ogołocenia zachęciła go właśnie ta wizyta. Dziś mamy przed oczyma obraz młodzieńca, który rozegrał swoje życie, skupiając się na Chrystusie. Wiele aspektów sprawia, że to postać tak fascynująca. Carlo ma szczególny urok. By proces beatyfikacyjny lub kanonizacyjny mógł postępować, potrzebna jest pewna ważna klauzula - opinia świętości. A dla Carla nie było i nie ma takiej potrzeby" - dodał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Na zakończenie celebracji bp Sorrentino przed zamknięciem grobu bł. Carla Acutisa podziękował Bogu za to, że "dał nam przeżywać cudowne dni, naprawdę niewyobrażalne, niewiarygodne, prawdziwie piękne". "To, co przeżyliśmy, to był czas prawdziwej łaski, który przyniesie owoce w przyszłości. Liczna obecność wiernych jest znakiem, że Carlo jest »świętym pośród nas«. W tym historycznym momencie, zważywszy na rozprzestrzenianie się pandemii, nie jest możliwe, ze względów bezpieczeństwa, by grób był otwarty, więc jesteśmy zmuszeni go zamknąć. Jak tylko sytuacja się poprawi, grób zostanie ponownie otwarty już na zawsze. W tym czasie sanktuarium pozostanie otwarte dla zwykłych praktyk wiernych" - zakończył bp Sorrentino.
Kult w liczbach
Przy okazji beatyfikacji Carla Acutisa odnotowano rekordowe liczby wiernych. W tygodniach od 1 do 19 października Sanktuarium Ogołocenia odwiedziło 41.410 osób, a średnia dziennych odwiedzin wyniosła 2179 osób. Wiernych odgradzały barierki, nad przepływem tłumów czuwały służby porządkowe i wolontariusze, którzy kontrolowali wszystkich termoskanerami. Najwięcej odwiedzających zanotowano 18 października - było ich 5471.
Strona internetowa diecezji Asyż-Nocera Umbryjska-Gualdo Tadino zarejestrowała w sumie 299.744 wejścia. Artykuł dotyczący otwarcia grobu miał 97.910 unikalnych użytkowników, 102.004 wejść i 143.430 klików.
Na stronę facebookową podczas bezpośredniej transmisji Mszy św. w czwartek 1 października, na zakończenie której został otwarty grób błogosławionego, weszło 569.408 osób; 65.887 zareagowało na publikowane treści, 1.834 zamieściły komentarze, a 2091 udostępniło przekaz.
Tylko film z otwarcia obejrzały 3.795.342 osoby, 535.515 zareagowało, 3.007 skomentowało go, a 19.310 udostępniło.
Facebookową stronę diecezji zaczęło obserwować 4 razy więcej osób - z początkowych 5251 do 22.844.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.