W piątek rząd Nowej Zelandii przyjął ustawę, która umożliwi nakręcenie w tym kraju dwóch filmów "Hobbit"; opozycja, która protestowała przeciw tej decyzji nazwała piątek "dniem hańby".
Premier Nowej Zelandii John Key powiedział w środę, że jego rząd osiągnął porozumienie z Warner Bros. i warta 500 mln dolarów super-produkcja nakręcona zostanie w jego kraju.
Dwie części "Hobbita" wyreżyseruje w Nowej Zelandii Peter Jackson, autor nagrodzonej Oskarami trylogii "Władca pierścieni".
"Jestem zachwycony" - napisał premier w oficjalnym oświadczeniu - "Realizacja dwóch "Hobbitów" nie tylko zapewni prace tysiącom Nowozelandczyków, ale też w ślad za sukcesem "Władcy Pierścieni" będzie znów promować Nową Zelandię na światowej arenie".
Przyjęta w piątek przez rząd ustawa toruje drogę reformom prawa pracy, które stanowią część porozumienia ze studiem Warner Bros. Przedstawiciele producenta chcieli uzyskać zapewnienie, że realizacja filmów nie będzie przerywana przez strajki i protesty związków zawodowych.
Gabinet Keya ustalił również, że przejmie on 10 mln dol. kosztów marketingowych związanych z promocją filmu w ramach "strategicznego porozumienia" ze studiem Warner Bros. mającego ma celu "promowanie Nowej Zelandii, jako miejsca produkcji filmowej oraz atrakcji turystycznej".
Wysiłki rządu, mające na celu zatrzymanie lukratywnej produkcji "Hobbita" w Nowej Zelandii podzieliły opinię publiczną.
Realizacja filmu w Nowej Zelandii stanęła pod znakiem zapytania, gdy wybuchł spór między Peterem Jacksonem a związkiem zawodowym aktorów.
Przemysł filmowy to jeden z największych prywatnych pracodawców w Nowej Zelandii - wyjaśnia dziennik "Los Angeles Times". W ubiegłym tygodniu ponad dwa tysiące aktorów i członków ekip filmowych demonstrowało w Wellington, żądając utrzymania produkcji w Nowej Zelandii.
W piątek firmy Warner Bros, MGM i New Line Cinema wydały oświadczenie, w którym dziękują gabinetowi Johna Keya za umożliwienie nakręcenia "Hobbita" w Nowej Zelandii.
"Realizacja filmu rozpocznie się w lutym 2011 roku. Cieszymy się perspektywą powrotu do 'Śródziemia' " - głosi komunikat; jego autorzy przywołują legendarną krainę, w której toczy się akcja powieści J.R.R. Tolkiena i nakręconego według nich "Władcy pierścieni" oraz przygotowywanego do realizacji "Hobbita".
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.