W odpowiedzi na sytuację społeczno-polityczną dziesiątki osób z całej Polski zgłaszają się do Stowarzyszenia Dwie Kreski, niezależnej organizacji wspierającej kobiety, które w związku z ciążą znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
“Jestem zmęczony patrzeniem na nieustanną walkę. Chciałbym po prostu pomóc kobietom w trudnej sytuacji tak, jak mogę” – tak uzasadniają chęć dołączenia do Stowarzyszenia Dwie Kreski nowi wolontariusze. – Z dnia na dzień zgłaszają się do nas dziesiątki osób z całej Polski. Czegoś takiego po prostu jeszcze nie było! – komentuje Agata Wanke, prezes Stowarzyszenia.
„Nie oceniamy, pomagamy” to hasło Stowarzyszenia Dwie Kreski, oferującego pomoc kobietom w nieplanowanej ciąży. Organizacja utrzymuje się wyłącznie dzięki darowiznom indywidualnych darczyńców i nie jest zależna od żadnej opcji politycznej czy wyznaniowej. Udzielane wsparcie ma charakter bardzo indywidualny, dopasowany do konkretnych potrzeb, a dzięki sieci wolontariuszy dociera do miejsc na terenie całego kraju.
Jak tłumaczy Agata Wanke, wolontariuszy łączy chęć pomocy, która nie jest tak emocjonująca i medialna, jak spory, a wręcz bywa trudna, męcząca, a nieraz nawet nudna. Jednak to właśnie tego typu konkretne wsparcie może realnie zmieniać świat.
– Kobiety, które kontaktują się z naszymi wolontariuszami poprzez telefon zaufania, mail lub czat znajdują się w przeróżnych sytuacjach. Dzwonią do nas młode dziewczyny i starsze panie, kobiety zamożne i te w trudnej sytuacji finansowej, ze stolicy i z małych wsi – mówi prezes Dwóch Kresek. Podkreśla, że choć często problemem jest pierwsza ciąża, również i ta czwarta może być przyczyną kryzysu. Nieplanowana ciąża może budzić lęk u kobiety w wieloletnim małżeństwie, jak i u singielki.
Dlatego właśnie Stowarzyszenie Dwie Kreski nie ma przygotowanego pakietu pomocowego dla kobiet. Udziela takiego wsparcia, jakie jest potrzebne w konkretnej sytuacji – skrojonego na miarę potrzeb. Możliwe jest to dzięki gronu kilkuset wolontariuszy na terenie całego kraju. – Wolontariuszy przybywa, coraz więcej osób zapisuje się do naszej bazy. Chęć pomocy łączy nas ponad podziałami. Angażują się wolontariusze o różnych poglądach politycznych i wyznaniach, którzy chcą po prostu czynić dobro. Dzięki temu możemy już udzielić pomocy praktycznie w każdym województwie. Może jeszcze nie w każdym powiecie, ale z pewnością w każdym rejonie kraju – mówi Agata Wanke.
Stowarzyszenie zajmuje się przygotowywaniem wolontariuszy i koordynowaniem ich działań w ramach zgranych zespołów regionalnych. „Pomagają nam nieodpłatnie twórcy materiałów, osoby wspierające nas finansowo, ale także ci, którzy opowiadają o stowarzyszeniu i zachęcają do wolontariatu. Dzięki temu możemy coraz pełniej nieść pomoc kobietom w ciąży – mówi Agata Wanke.
W rozpowszechnieniu informacji o stowarzyszeniu Dwie Kreski można nadal pomóc, np. drukując plakaty i ulotki, które dostępne są m.in. na stronie stowarzyszenia. Ważne, by zostawiać je w wybranych miejscach: w przychodniach, gabinetach ginekologicznych czy aptekach, wyłącznie za zgodą administratora.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.