Sprzymierzeniec

Muzyka – i to niekoniecznie religijna – jest kapitalnym sprzymierzeńcem ewangelizacji.

Nie byłoby tego felietonu, gdyby nie złożony zbieg okoliczności. Lokalne wydarzenie wywołało temat natury ogólniejszej. Był koncert dobroczynny. Nie pierwszy w naszej wiejskiej okolicy. Trzeba pomóc dziecku i jego rodzicom, choroba sięga głęboko do kieszeni. Wystąpił chór młodzieży z pobliskiego miasteczka. Dobry chór – w ogólnopolskich konkursach w poprzednich latach zdobywali Srebrne Kamertony, tego roku wrócili ze złotym. Oprócz tego solistka – flet z towarzyszeniem organów. Na innym takim koncercie były także parafialne zespoły – i młodzieży, i dorosłych. No właśnie, bo te koncerty to w kościele.

Nie ma na wsi innej sali. Zresztą muzyka to stara i ważna tradycja Kościoła. Oprócz dobroczynnego powodu mam więc i ten muzyczny. Inna rzecz, że lubię słuchać muzyki, obserwować wykonawców, przypatrywać się publiczności. Tyle można się dowiedzieć o ludziach... Po koncercie rozmawiamy przed kościołem. „O, ksiądz Horak, pewnie będzie felieton?” Nie, dziś jestem prywatnie i tematu jakoś nie znalazłem – uciąłem. „O jednych koncertach piszecie, o innych nie” – rozmówca był wytrwały. Nie zdążyłem się odezwać, uprzedził mnie dyrygent owego chóru, profesjonalista. Zaoponował: „Bo też i nie o każdym warto pisać. A im więcej komercji, tym mniej warte uwagi”. Wtedy temat zaświtał mi w głowie.

Dwa tygodnie wcześniej byłem (nie całkiem prywatnie) na inauguracyjnym koncercie lokalnego festiwalu muzyki poważnej w zabytkowych wnętrzach księstwa nyskiego. Zupełnie nie komercyjnym. Przygotowując relację, lubię być pośrodku wydarzeń. Przed rozpoczęciem koncertu wmieszałem się więc w tłumek wykonawców. Tylko kilka osób starszych, reszta orkiestry i chóru to młodzież. Dziewczęta – same ładne, ba! – śliczne. Chłopcy – jak wybierani. Znam ten mechanizm – obcowanie od małego z muzyką uszlachetnia twarze, odbija się na zachowaniu. Pięknieją. Mam w zakrystii kilka osób ze szkół muzycznych, obserwuję proces nabierania odwagi i ogłady, wyczucia piękna i dobra.

Dlatego muzyka (i to niekoniecznie religijna) jest kapitalnym sprzymierzeńcem ewangelizacji. Zaprzepaszczenie szansy, jaką jest muzyka, to ogromna strata. W polskich szkołach już od lat się nie śpiewa. Ilość programowego czasu na muzykę i śpiew jest tak okrojona, że to, co zostało, nie ma praktycznego znaczenia. Muzyczna szkoła jest dostępna tylko dla „miastowych”. A jeśli „podmiejskie” dzieci i ich rodzice doceniają wartość muzyki, muszą wykazać się heroizmem, by szkołę skończyć. I dziwić się coraz większemu zdziczeniu obyczajów... Gdyby pieniądze (czasem ogromne), które ładuje się w niejedną komercyjną imprezę, w jakiejś części przeznaczyć na upowszechnianie muzycznej edukacji... Wtedy widok z mojego okna byłby ciekawszy.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Karol
  03.11.2010 17:58
  Od kilku lat uczę w szkole. Sam śpiewałem w chórze szkolnym (dziś już w tej szkole nie ma śladu chóru, nawet nauczyciela muzyki nie ma), moim zdaniem brak edukacji muzycznej niekorzystnie wpływa również na wyniki osiągane przez uczniów. Obyśmy dożyli dnia, kiedy muzyka wróci do łask w polskich szkołach!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Wtorek
  noc
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  24°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »