Reklama

Płock: Jubileuszowa konferencja o szkolnictwie

Msza św. w katedrze płockiej pod przewodnictwem bp. Piotra Libery zainauguruje konferencję naukową pt. „Szkolnictwo kościelne w Rzeczypospolitej od XVI do XIX wieku”, która odbędzie się w dniach 5-6 listopada w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Konferencja upamiętnia 300-lecie erygowania Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

Reklama

Dwudniowa konferencja odbywać się będzie w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Rozpocznie się Mszą św. w katedrze płockiej w piątek 5 listopada o godz. 9.00, pod przewodnictwem bp.Libery. Oficjalnie w Opactwie otworzy ją ks. dr hab. Waldemar Graczyk, prof. UKSW, inicjator wydarzenia.

W programie znajdzie się m.in. prelekcja ks. dr. hab. Waldemara Graczyka o fundacji drugiego seminarium dla diecezji płockiej w XVII w. i jego siedziby od XVII do XIX w., ks. prof. Michała M. Grzybowskiego z Płocka o trosce biskupów płockich o wychowanie i kształcenie w seminariach od XVIII do XIX w., dr hab. Jolanty M. Marszalskiej z UKSW w Warszawie na temat inwentarza ksiąg z 1777 r. jako źródle do badań nad kulturą intelektualną i duchową alumnów Seminarium Duchownego w Płocku i ks. dr. Dariusza Majewskiego, dyrektora Archiwum Płockiego, o życiu codziennym alumnów płockiego seminarium w XVIII i XIX w.

Tego dnia zaplanowano także prelekcje dotyczące m.in. wychowania i edukacji dziewcząt w szkołach przyklasztornych (dr Anna Szylar z Kielc), szkół w architekturze kościelnej (prof. Ewa Łużyniecka z Politechniki Warszawskiej), problemu dyscypliny szkolnej w czasach przedrozbiorowych (dr Anna Szady z KUL w Lublinie), szkolnictwie różnowierczym na terenie Rzeczypospolitej (prof. Dorota Żołądź-Strzelczyk z UAM w Poznaniu).

Drugi dzień konferencji w sobotę 6 listopada o godz. 9.00 również rozpocznie się Mszą św. w katedrze. Będzie jej przewodniczył ks. dr Mirosław Kosek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Później m.in. o szkolnictwie benedyktyńskim w Pułtusku w diecezji płockiej opowie dr Krzysztof Wiśniewski z Akademii Humanistycznej w Pułtusku, o działalności szkół jezuickich w Pułtusku dr Radosław Lolo z AH w Pułtusku, o szkołach i studiach dominikanów opolskich w okresie nowożytnym prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Uniwersytetu Opolskiego.

Uczestnicy konferencji będą mogli także zwiedzić zbiory secesji Muzeum Mazowieckiego oraz skarbiec i zbiory Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

Organizatorami konferencji są: Katedra Historii Mazowsza w Instytucie Nauk Historycznych UKSW, Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku i Urząd Miasta Płocka. Swoim patronatem objęli ją: bp Piotr Libera, rektor UKSW w Warszawie ks. prof. Henryk Skorowski, rektor WSD w Płocku ks. dr Mirosław Kosek i prezydent Płocka Mirosław Milewski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
9°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama