Na najbliższym, wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o stosunkach państwo - Kościół, kończącym działalność Komisji Majątkowej - powiedział PAP szef MSWiA Jerzy Miller.
W czwartek projekt został przekazany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Resorty przesłały już bowiem swoje uwagi do opracowywanej regulacji.
"Uwagi ministerstw nie kwestionują istoty projektu, dotyczą zagadnień o charakterze redakcyjnym" - powiedział minister Miller.
Jak dodał, w ostatnich dniach otrzymał od Komisji Majątkowej informację dotyczącą bilansu jej prac.
"Z analizy wszystkich spraw rozpatrywanych w okresie dwudziestolecia wynika, że kwota odszkodowań i rekompensat za mienie zabrane kościołowi z naruszeniem prawa opiewa na ok. 140 mln zł - powiedział minister.
Dodał, że zwrócił się już o uzupełnienie tej informacji o dodatkową analizę obejmującą sprawy, które zakończyły się zwrotem nieruchomości odebranych Kościołowi Katolickiemu albo przyznaniem nieruchomości zamiennych. Dane w tym zakresie komisja ma przedstawić do końca roku.
Nowe przepisy - według projektu - miałyby wejść w życie od stycznia przyszłego roku. Termin ten jest jednak uzależniony m.in. od tempa prac w parlamencie. Szef MSWiA mówi, że nie jest do niego bardzo przywiązany.
"Komisja zawiesiła swoje postępowania i będziemy starać się, by jak najszybciej ustawa była przyjęta. To nie jest prawo, które musi wejść w życie pierwszego dnia roku kalendarzowego" - ocenił minister.
W myśl projektu sprawy związane z roszczeniami byłyby rozpatrywane na zwykłych zasadach, drogą sądową. Podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło dotąd orzeczenie komisji, miałyby sześć miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - na wystąpienie do sądu o zasądzenie roszczenia.
W uzasadnieniu do projektu zaznaczono, że powodem decyzji o uchyleniu przepisów regulujących działanie Komisji jest to, że w ostatnim czasie istotnie spadła liczba spraw do niej wpływających.
Komisja Majątkowa, powołana do życia ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Rzymskokatolickiego, przez ponad 20 lat działalności, rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Od początku działalności Komisja rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw, bez rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ok. 240.
Komisja wielokrotnie była krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadało bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane. We wrześniu pełnomocnik instytucji kościelnych w komisji Marek P. został aresztowany.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.