Reklama

Benedykt XVI w Hiszpanii

Pielgrzymka do Santiago de Compostela z okazji Roku Świętego Kompostelańskiego oraz konsekracja kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie mianowanego bazyliką mniejszą, monumentalnej świątyni, dziele genialnego architekta katalońskiego Antonio Gaudiego i symbolu tradycyjnej rodziny katolickiej – były głównymi punktami 18. zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI do Hiszpanii.

Reklama

Piękno i prawda zbawiają świat

W dobie powszechnie panującego relatywizmu Benedykt XVI wiele miejsca poświęcił relacjom prawdy i wolności, wiary i sztuki. Podczas spotkania w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela papież wskazał na ścisłe i konieczne powiązanie prawdy i wolności zaznaczył, że uczciwe poszukiwanie prawdy jest warunkiem autentycznej wolności. „Nie można żyć jedną bez drugiej. Kościół, który chce służyć ze wszystkich swych sił osobie ludzkiej i jej godności, służy obydwu, prawdzie i wolności” – powiedział Ojciec Święty i przestrzegł, że bez dążenia do prawdy, sprawiedliwości i wolności, człowiek sam by się zagubił.

Konsekracja kościoła Świętej Rodziny była dla Benedykta XVI okazją do wskazania na relacje wiary i sztuki. Twórcę budowanej od 128 lat monumentalnej świątyni Antonio Gaudiego nazwał „genialnym architektem i konsekwentnym chrześcijaninem”. Papież zaznaczył, że kościół Świętej Rodziny jest „widzialnym znakiem niewidzialnego Boga, którego chwałę głoszą te wieże, strzały, wskazujące absolut światła i Tego, który jest Światłem, Wysokością i samym Pięknem”.

Wskazał na inspiracje, którymi kierował się Gaudí jako wierzący i jako architekt czerpiąc je z trzech wielkich ksiąg: z księgi przyrody, księgi Pisma Świętego i księgi Liturgii. „W ten sposób połączył rzeczywistość świata i dzieje zbawienia, takie, jak nam je opisuje Biblia i jak je aktualizuje Liturgia” – zaznaczył Benedykt XVI.

Zwrócił uwagę, że Gaudi „współpracował genialnie przy budowie sumienia ludzkiego, zakorzenionego w świecie, otwartego na Boga, rozświetlanego i uświęcanego przez Chrystusa”. „I zrobił coś, co jest jednym z najważniejszych zadań dnia dzisiejszego: przezwyciężył rozłam między świadomością ludzką a świadomością chrześcijańską, między istnieniem na tym świecie doczesnym a otwarciem na życie wieczne, między pięknem rzeczy a Bogiem jako Piękno” – powiedział Benedykt XVI i dodał: „Antonio Gaudí uczynił to nie słowami, ale za pomocą kamieni, linii, planów i szczytów”.

Papież przypomniał dalej, że „piękno jest wielką potrzebą człowieka, jest korzeniem, z którego wyrasta pień naszego pokoju i owoce naszej nadziei”. „Piękno jest również objawieniem Boga, gdyż – tak jak On – piękne dzieło jest czystą bezinteresownością, zaprasza do wolności i wykorzenia egoizm” – podkreślił.

Wbrew obawom serdeczne przyjęcie

Sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela, obok Jerozolimy i Rzymu to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata. Trwa w nim rok jubileuszowy. Jest on ogłaszany wtedy, gdy obchodzona 25 lipca uroczystość św. Jakuba wypada w niedzielę. Hiszpańskie sanktuarium, gdzie według tradycji znajduje się grób jednego z 12 Apostołów, a zarazem patrona Hiszpanii w tym roku odwiedziło już 300 tys. pielgrzymów. 6 listopada panowała tam typowo „galicyjska” pogoda: było mglisto i parno. Mimo tego większość mieszkańców opuściła domy, aby entuzjastycznie powitać Ojca Świętego na lotnisku i na trasie przejazdu do katedry.

"My, Hiszpanie, jesteśmy wdzięczni Waszej Świątobliwości za jego miłość do Hiszpanii, okazywaną przy tak wielu okazjach" – powiedział książę Asturii Filip, serdecznie witając na lotnisku Ojca Świętego. „Wiemy o Twoich planach poznania cudownego miasta Santiago de Compostela, aby modlić się przed grobem Apostoła. Miasta, które czeka na Ciebie z otwartymi ramionami, jak to już było przy dwóch niezapomnianych okazjach z Twoim poprzednikiem, Jego Świątobliwością Janem Pawłem II, który pozostawił nam głęboki ślad w postaci swego przesłania i miłości” – mówił książę Filip i zwrócił uwagę, że Droga Jakubowa była „pierwszym wspólnym projektem europejskim. Następca hiszpańskiego tronu złożył hołd Ojcu Świętemu za jego zaangażowanie na rzecz pokoju, wolności i godności człowieka, co jest „szczególnie pocieszające w dzisiejszych złożonych czasach i kryzysu, przeżywanego przez świat”.

W sumie spotkaniach z papieżem w Santiago de Compostela wzięło udział 200 tys. mieszkańców miasta i pielgrzymów z całej Europy. Dzięki telewizji i internetowi śledziło ją ok. 150 mln widzów na całym świecie.

Podobna serdeczna atmosfera panowała w stolicy Katalonii. Tysiące ludzi zgromadziło się późnym wieczorem 6 listopada na trasie przejazdu z lotniska do siedziby arcybiskupa Barcelony. Tam po przybyciu papież znalazł chwilę czasu i wyszedł na balkon rezydencji i pozdrowił kilkuset wiwatujących na jego cześć młodych ludzi. Dzień później było podobnie, gdy Ojciec Święty udawał się do kościoła Świętej Rodziny, barcelończycy wznosili entuzjastyczne okrzyki, śpiewali, powiewały watykańskie, katalońskie i hiszpańskie flagi. W Barcelonie z papieżem spotkało się ok. 250 tys. osób. 6,5 tys. uczestniczyło we Mszy św. w Sagrada familia, kolejne 50 tys. na ulicach przylegających do świątyni, zaś ok. 13 tys. śledziło transmisję z liturgii na Plaça Monumental.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama