Pielgrzymka do Santiago de Compostela z okazji Roku Świętego Kompostelańskiego oraz konsekracja kościoła Świętej Rodziny w Barcelonie mianowanego bazyliką mniejszą, monumentalnej świątyni, dziele genialnego architekta katalońskiego Antonio Gaudiego i symbolu tradycyjnej rodziny katolickiej – były głównymi punktami 18. zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI do Hiszpanii.
W dniu przyjazdu papieża duża cześć hiszpańskich mediów witała Benedykta XVI serdecznym „Bienvenido”. Najwięcej wiadomości o papieskiej wizycie zamieścił dziennik „La Razón”. Specjalny dodatek informował o najważniejszych punktach dwudniowej pielgrzymki.
Nie wszystkie gazety reagowały na wizytę z entuzjazmem. Lewicowe: „El País” i „El Mundo” stosunkowo niewiele miejsca poświęciły papieskiej wizycie. „El Mundo” podkreślał jej znaczenie dla przybywających do Santiago de Compostela pielgrzymów. „Papież przybywa tam jako normalny pielgrzym” – podkreślił lewicowy dziennik. Natomiast „El País” informował przede wszystkim o ostrych środkach bezpieczeństwa, jakie podjęto i komercyjnym aspekcie wizyty.
Media odnotowały, że wizyta krytykowana jest również z uwagi na wydatki publiczne, jakie zostały poniesione na jej organizację w „okresie trudnym dla hiszpańskich finansów”. Burmistrz Santiago, Xosé Sánchez Bugallo, odrzucił krytyki i uznał je za pozbawione sensu. Podkreślił, że „zysków nie należy spodziewać się w ciągu 15 lub 20 dni, ale 15 lat” „Na wizycie Ojca Świętego zyskają wszyscy” – zaznaczył.
Następnego dnia głównym tematem podejmowanym przez większość gazet była papieska krytyka „agresywnego sekularyzmu” w Hiszpanii. Zależnie od orientacji politycznej i ideowej dzienniki albo skupiały się na krytyce wizyty Benedykta XVI, albo podkreślały serdeczne przyjęcie, jakie mu zgotowano. Największy hiszpański dziennik „El Pais”, uważany za najbardziej zbliżony do rządzących obecnie tym krajem socjalistów, poświęcił pobytowi papieża w Hiszpanii niewiele miejsca. Pierwszy dzień wizyty podsumował krótko: „Papież przybył do Hiszpanii jako polityk, aby krytykować laickie państwo”. „Nowa wyprawa krzyżowa przeciwko laicyzmowi” – tytułował materiał z papieskiej wizyty lewicowy dziennik „Público”. „Papież widzi Hiszpanię jako pole bitwy między laicyzmem a wiarą” – stwierdzał dziennik „El Mundo”.
Wbrew zapowiedziom nie doszło do wielkich manifestacji przeciwko wizycie Benedykta XVI. Hiszpańskie media relacjonowały manifestacje w Barcelonie i w Santiago de Compostela, w których miały wziąć udział tysiące osób. Tymczasem uczestników było o wiele mniej, niż spodziewali się tego organizatorzy ze środowisk republikańskich i ateistycznych. Zaledwie kilkadziesiąt osób protestowało w sobotę przez kilka godzin w Barcelonie. W niedzielę manifestanci zamierzali zgromadzić się przed miejscową katedrą, ale ze względów bezpieczeństwa nie mogli tam dotrzeć, dlatego zebrali się na jednej z bocznych ulic.
Za niespodziankę można uznać spotkanie i rozmowę Benedykta XVI przed odlotem do Rzymu z „wielkim nieobecnym” w trakcie pielgrzymki – premierem Zapatero.
Żegnając Benedykta XVI król Juan Carlos podziękował Ojcu Świętemu za słowa „pokoju i solidarności, braterstwa i duchowości. Pełnych nadziei w to, że jest możliwy lepszy świat”. Wyraził nadzieję, że w sierpniu przyszłego roku Ojciec Święty ponownie przyjedzie do Hiszpanii, tym razem do Madrytu na Światowy Dzień Młodzieży.
Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi podsumowując wizytę papieża powiedział: „Jeszcze nigdy w czasie swego pontyfikatu Benedykt XVI nie potwierdził tak dobitnie i uroczyście głównego tematu swej Piotrowej posługi, a mianowicie prymatu Boga”. Wcześniej ocenił także, że poświęcenie bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie było jednym z najważniejszych aktów obecnego pontyfikatu. Poinformował, że arcydzieło Antonio Gaudìego wywarło ogromne wrażenie na Benedykcie XVI.
Była to druga wizyta Benedykta XVI w tym Hiszpanii. Pierwszy raz papież odwiedził ten kraj w lipcu 2006 r. z okazji V Światowego Spotkania Rodzin w Walencji. W przyszłym roku przyjedzie w sierpniu do Madrytu, gdzie w dniach 16-21 sierpnia odbędą się obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.