Dziś w Poznaniu rozpoczęły się pierwsze targi o tematyce sakralnej w Polsce zachodniej.
Kościół to sfera sacrum, ale również sfera utylitarna. - Potrzeba, aby celebracja sacrum odbywała się wśród piękna, w estetycznej harmonii – powiedział ks. bp Zdzisław Fortuniak w czasie uroczystego otwarcia imprezy. Wszystko, czego trzeba, aby osiągnąć ten cel będzie dostępne w czasie najbliższych trzech dni na Targach Sakralna.
Tematyka targów jest szeroka. 70 wystawców przedstawia różnorodne produkty i rozwiązania dla osób duchownych, parafii oraz domów zakonnych. Wystawa zlokalizowana jest w pawilonie nr 3, znajdującym się tuż przy głównym wejściu na targi, naprzeciwko Dworca Centralnego PKP.
Wyjątkowa ekspozycja to nie wszystko. Dodatkowe atrakcje to konferencje oraz konkursy przygotowane dla odwiedzających. W poniedziałek, 8 listopada, odbędą się dwie konferencje. Pierwsza, poświęcona problemom współczesnej sztuki sakralnej, druga na temat wykorzystywania portali społecznościowych w kontaktach z wiernymi oraz projektowania i zarządzania parafialnymi stronami internetowymi. 9 listopada omawiane będą techniki i rozwiązania grzewcze stosowane w obiektach sakralnych. Miłośnicy historii i sztuki będą mogli również obejrzeć wystawę „Ornaty Jana Pawła II i Benedykta XVI na tle zabytkowych paramentów liturgicznych” zorganizowaną przez Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Zwiedzający targi SAKRALIA będą mogli także wziąć udział w organizowanych przez wystawców konkursach. Wygrać w nich będzie można m.in. pielgrzymkę do Ziemi Świętej lub Sanktuarium w Fatimie, jak również zaprojektowanie profesjonalnej strony internetowej parafii lub zakonu.
Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów SAKRALIA
Poznań, 8-10 listopada 2010 r.
Pawilon nr 3, wejście od ul. Głogowskiej
Godziny otwarcia: 9.00-17.00
Wstęp po rejestracji – BEZPŁATNY
Szczegółowe informacje, kontakt z organizatorem oraz zasady wstępu na targi na stronie www.targisakralia.pl
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.