Elżbieta Radziszewska popiera możliwość przyznawania małżonkom dyplomatów specjalnych pensji za pracę na stanowisku referentów ds. organizacyjno-protokolarnych
Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania popiera zarządzenie szefa MSZ, które mówi o możliwości przyznania wynagrodzenia małżonkom dyplomatów kierujących polskimi placówkami dyplomatycznymi. Małżonkowie byliby zatrudnieni na pół etatu na stanowisku referenta ds. protokolarno-organizacyjnych. Publikujemy oświadczenie minister Elżbiety Radziszewskiej
Oświadczenie Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania na temat pensji dla małżonków dyplomatów
W związku z medialnymi komentarzami na temat wprowadzonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nowelizacji zasad zatrudniania współmałżonków kierowników polskich placówek dyplomatycznych, którzy od dnia 1 lipca 2010 r. uzyskali możliwość ubiegania się o zatrudnienie w wymiarze pół etatu na stanowisku referenta ds. protokolarno-organizacyjnych oświadczam, że:
Doceniając wkład i zaangażowanie małżonków polskich dyplomatów w pełnienie funkcji reprezentacyjnych i promocyjnych podczas trwania ich służby zagranicznej, w pełni popieram rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bardzo się cieszę, że kwalifikacje i kompetencje małżonków osób kierujących placówkami zagranicznymi zostały zauważone i docenione. Takie właśnie działania sprzyjają promowaniu równości płci. Umożliwienie małżonkom dyplomatów otrzymywania wynagrodzenia za pracę, którą i tak już wykonują na rzecz reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej, to w mojej opinii znaczący krok na drodze do równego traktowania obojga przebywających na placówce dyplomatycznej małżonków.
Wprowadzone z dniem 1 lipca br. regulacje porządkują zasady wynagradzania małżonków ambasadorów, którzy wcześniej - na mocy ustawy o służbie zagranicznej z 2001 r. - otrzymywali 22-procentowy dodatek do pensji. Taka forma przekazywania wynagrodzenia - poprzez dodatek do pensji małżonka - budziła wiele zastrzeżeń, była ułomna zarówno w wymiarze podmiotowego traktowania partnerów, jak i pod względem praktycznym - nie zapewniając małżonkom zabezpieczenia emerytalnego oraz prawa do opieki zdrowotnej.
Każdy wniosek o przyznanie wynagrodzenia dla małżonka dyplomaty będzie rozpatrywany w sposób indywidualny przez Dyrektora Generalnego służby zagranicznej, biorąc pod uwagę kwalifikacje osoby ubiegającej się o pracę na stanowisku referenta ds. protokolarno-organizacyjnych.
Należy podkreślić, że wprowadzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nowe zasady nie zwiększają wydatków budżetu resortu. Te same środki, skalkulowane w wysokości uprzedniego 22-procentowego dodatku, są przekazywane w sposób uznający podmiotowość małżonka i jego autonomię w zakresie koniecznych życiowych zabezpieczeń.
Jako Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania raz jeszcze pragnę podkreślić, że w pełni popieram decyzję Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, dzięki której funkcjonowanie współmałżonków ambasadorów i konsulów na placówkach stanie się przejrzyste i mniej dyskryminujące. Jestem za rozszerzeniem takich działań, które mają na celu wykorzystanie wszystkich umiejętności i kwalifikacji współmałżonków szefów placówek dyplomatycznych, a nie wypłaty zasiłków na niepracującego małżonka, który na dodatek nie tworzy funduszu emerytalnego żon i mężów ambasadorów. Musimy pamiętać, że równość płci jest nie tylko kwestią różnorodności i sprawiedliwości społecznej, ale także warunkiem wstępnym do osiągnięcia celów trwałego wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, konkurencyjności i spójności społecznej. Wszystkie działania na rzecz równości płci należy zatem postrzegać jako długoterminową inwestycję.
Elżbieta Radziszewska
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.