Iga Świątek i Robert Lewandowski najlepsi w Europie w plebiscie AIPS Europe

Iga Świątek, triumfatorka tenisowego turnieju wielkoszlemowego French Open oraz najlepszy piłkarz świata FIFA, kapitan reprezentacji Polski i napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski zostali zwycięzcami 38. plebiscytu AIPS Europe na najlepszych sportowców Europy w 2020 roku.

W głosowaniu uczestniczyły 43 narodowe kluby zrzeszające dziennikarzy prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i fotoreporterów tej największej sekcji kontynentalnej Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej AIPS Europe, powstałej w 1977 roku.

„To szósty przypadek w sięgającej 1983 roku historii tego prestiżowego plebiscytu, aby wygrali go reprezentanci jednego kraju i pierwszy kiedy triumfatorami są Polacy. Serdecznie gratuluję sportowcom i dziennikarzom z Polski, że to ich pupile wyprzedzili innych równie słynnych rywali w wyścigu do pierwszego miejsca” – powiedział PAP prezydent AIPS Europe Maltańczyk Charles Camenzuli.
Lewandowski zdystansował mistrza świata Formuły 1 Brytyjczyka Lewisa Hamiltona oraz ubiegłorocznego triumfatora plebiscytu hiszpańskiego tenisistę Rafaela Nadala.

Drugie miejsce za Świątek przypadło włoskiej alpejce Federice Brignone, a trzecie grającej w piłkarskiej reprezentacji kraju i Arsenal WFC Holenderce Vivianne Miedemie.

Plebiscyt mężczyzn nosi od 2003 roku imię byłego prezydenta UEPS Brytyjczyka Franka Taylora, natomiast kobiet - zasłużonego działacza tej organizacji Słoweńca Evgena Berganta.

Triumfatorzy plebiscytów AIPS Europe:

  • Mężczyźni - Frank Taylor Trophy

2020 Robert Lewandowski (Polska/piłka nożna)
2019 Rafael Nadal (Hiszpania/tenis)
2018 Luka Modric (Chorwacja/piłka nożna)
2017 Cristiano Ronaldo (Portugalia/piłka nożna)
2016 Ronaldo
2015 Novak Djokovic (Serbia/tenis)
2014 Manuel Neuer (Niemcy/piłka nożna)
2013 Mo Farah (W. Brytania/lekkoatletyka)
2012 Djokovic
2011 Djokovic
2010 Sebastian Vettel (Niemcy/Formula 1)
2009 Roger Federer (Szwajcaria/tenis
2008 Nadal
2007 Federer
2006 Federer
2005 Federer
2004 Federer
2003 Michael Schumacher (Niemcy/ Formuła 1)
2002 Schumacher
2001 Schumacher
2000 Pieter van Hoogenband (Holandia/pływanie)
1999 Tomas Dvorak (Czechy/lekkoatletyka)
1998 Bjoern Daehlie (Norwegia/biegi narciarskie)
1997 Wilson Kipketer (Dania/lekkoatletyka)
1996 Aleksander Popow (Rosja/pływanie)
1995 Jonathan Edwards (W. Brytania/lekkoatletyka)
1994 Schumacher
1993 Linford Christie (W. Brytania/lekkoatletyka)
1992 Witalij Szczerbo (Wspólnota Niepodległych Państw/gimnastyka sportowa)
1991 Siergiej Bubka (ZSRR/lekkoatletyka)
1990 Lothar Matthaeus (Niemcy/piłka nożna)
1989 Boris Becker (Niemcy/tenis) 1988 Bubka
1987 Stephen Roche (Irlandia/kolarstwo)
1986 Becker
1985 Bubka
1984 Michel Platini (Francja/piłka nożna)
1983 Michael Gross (Niemcy/pływanie)

  • Kobiety - Evgen Bergant Trophy

2020 Iga Świątek (Polska/tenuis)
2019 Katinka Hosszu (Węgry/pływanie)
2018 Ester Ledecka (Czechy/narciarstwo alpejskie, snowboard)
2017 Hosszu
2016 Hosszu
2015 Dafne Schippers (Holandia/lekkoatletyka)
2014 Daria Domraczewa (Białoruś/biathlon)
2013 Jelena Isinbajewa (Rosja/lekkoatletyka)
2012 Jessica Ennis (W. Brytania/lekkoatletyka)
2011 Federica Pellegrini (Włochy/pływanie)
2010 Blanka Vlasic (Chorwacja/lekkoatletyka)
2009 Vlasic
2008 Isinbajewa
2007 Justine Henin (Belgia/tenis)
2006 Henin-Hardenne 2005 Isinbajew
2004 Kelly Holmes (W. Brytania/lekkoatletyka)
2003 Henin-Hardenne 2002 Henin-Hardenne
2001 Swietłana Chorkina  (Rosja/gimnastyka sportowa)
2000 Inge de Bruijn (Holandia/pływanie)
1999 Gabriela Szabo (Rumunia/lekkoatletyka)
1998 Larysa Łazutina (Rosja/biegi narciarskie)
1997 Martina Hingis (Szwajcaria/tenis)
1996 Swietłana Mastierkowa (Rosja/lekkoatletyka)
1995 Steffi Graf (Niemcy/tenis)
1994 Manuela Di Centa (Włochy/biegi narciarskie)
1993 Franziska van Almsick (Niemcy/pływanie)
1992 Krisztina Egerszegi (Węgry/pływanie)
1991 Monica Seles (Jugosławia/ tenis
1990 Katrin Krabbe (Niemcy/lekkoatletyka)
1989 Graf
1988 Kristin Otto (NRD/pływanie)
1987 Graf
1986 Heike Drechsler (NRD/lekkoatletyka)
1985 Marita Koch (NRD/lekkoatletyka)
1984 Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandia/biegi narciarskie)
1983 Jarmila Kratochvilova (Czechosłowacja/lekkoatletyka)

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-3°C Piątek
wieczór
-4°C Sobota
noc
-7°C Sobota
rano
-4°C Sobota
dzień
wiecej »