Problem ochrony chrześcijan podjęliśmy już w kontaktach z władzami irackimi i mamy nadzieję, że zostanie potraktowany na serio – powiedział kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu odpowiadał wczoraj na pytania dziennikarzy przy okazji konferencji zorganizowanej przez Dzieło im. św. Ojca Pio z Pietrelciny nt. zastosowania mózgowych komórek macierzystych w leczeniu zwyrodnieniowych chorób nerwowych. Kard. Bertone przypomniał, że krytyczną sytuacją wyznawców Chrystusa zajęło się zakończone 24 października Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Zdaniem purpurata podobny do irackiego, trudny los, spotyka chrześcijan w wielu krajach, np. w Pakistanie. Sekretarz stanu wyraził nadzieję, że konsultacje dyplomatyczne przeprowadzone przez Stolicę Apostolską pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa wspólnocie chrześcijan w Iraku.
Natomiast przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych po ostatnich krwawych atakach na chrześcijan w Iraku zaapelował do prezydenta Baracka Obamy o zapewnienie im należytego bezpieczeństwa. Kard. Francis George OMI przypomniał, że trwająca już od siedmiu lat iracka wojna doprowadziła do niekończącego się przelewu chrześcijańskiej krwi. Jego zdaniem Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek podwojenia wysiłków, by zapewnić należną ochronę wszystkim Irakijczykom, a w szczególności tym, którzy sami nie są w stanie się obronić. Kard. George wezwał prezydenta Obamę, by ewentualna decyzja o opuszczeniu Iraku przez amerykańskie wojska nie pozostawiła mieszkańców bezbronnymi, a kraju niestabilnym politycznie i gospodarczo.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.