Reklama

Polska piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec

Polska jest piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec - poinformowała w piątek Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK). Obroty handlowe między Polską a Niemcami wyniosły w 2020 roku 122,9 mld euro.

Reklama

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, powołując się na wstępne wyniki Niemieckiego Urzędu Statystycznego z lutego 2021r. napisała, że "Polska po raz pierwszy została piątym najważniejszym partnerem handlowym Niemiec, wyprzedzając w tym zestawieniu Włochy, co wskazuje na rosnące znaczenie Polski dla niemieckiego handlu zagranicznego". W informacji wskazano, że obroty handlowe między Polską a Niemcami wyniosły w 2020 roku 122,9 mld euro.

Napisano, że na sukces bilateralnego handlu w czasach pandemii złożyło się kilka czynników. "Z jednej strony Polska w ostatnich latach z powodzeniem zdywersyfikowała swój rynek" - mówi cytowany w informacji dyrektor generalny AHK Polska Lars Gutheil. Wskazuje, że mimo, iż poszczególne sektory znalazły się pod silną presją w wyniku pandemii, spadki w nich zostały zaabsorbowane przez inne branże. Ponadto - jak zauważa - kraj zdołał szybko ustabilizować swoje łańcuchy dostaw, co zaowocowało wolumenem handlu, który był tylko o 0,5 proc. niższy od poziomu z 2019 r. "Z drugiej strony z 5,5 tys. niemieckimi inwestorami i siecią wysoko wyspecjalizowanych firm dostawczych, Polska ma coraz mocniejsze powiązania z Niemcami. Polskie firmy widzą w kryzysie szansę na nawiązanie kontaktów z niemieckimi MŚP, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do AHK" - powiedział.

Z przedstawionych przez dyrektora generalnego AHK Polska danych wynika, że "Polska zajęła w zestawieniu naszego zachodniego sąsiada" czwarte miejsce pod względem wielkości importu z kwotą 58,1 mld euro (+1,0 proc. rok do roku), wyprzedzając Francję. Wyżej - jak zaznaczył - plasują się tylko Chiny (116,2 mld euro, +5,6 proc.), Holandia (88,4 mld euro, -9,6 proc.) i Stany Zjednoczone (67,8 mld euro, -5,0 proc.).

Pod względem niemieckiego eksportu Polska awansowała z ósmej na szóstą pozycję, wyprzedzając Włochy i Austrię. W sumie niemieckie firmy sprzedały w Polsce towary o wartości 64,7 mld euro (-1,8 proc.).

"Nawet jeśli sprzedaż nieco się zmniejszyła, nadal mówimy o względnej stałości w porównaniu z innymi klasycznymi rynkami sprzedaży, takimi jak Francja, które odnotowały wyraźny dwucyfrowy spadek" - mówi Gutheil. Dodaje, że również Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna jako kierunek eksportu dla niemieckich produktów. "Chociaż konsumpcja prywatna w Polsce obecnie przechodzi trudny okres, siła nabywcza prawie nie ucierpiała. Polska jest nadal bardzo interesująca dla niemieckich przedsiębiorstw, zarówno jako rynek dla klientów prywatnych, jak i dla klientów komercyjnych" - dodaje Gutheil.

Napisano, że AHK widzi obecnie szansę na rozwój współpracy handlowej w programach rozwoju cyfryzacji, które zostały zainicjowane m.in. w wyniku pandemii koronawirusa w Polsce. Wskazano, że polskie firmy dużo inwestują obecnie w automatyzację i robotyzację. "Do 2040 r. ogromne sumy zostaną przeznaczone na rozwój technologii odnawialnych, co daje obu stronom możliwość dalszej bliskiej współpracy" - wyraził nadzieję dyrektor AHK.

Dodano, że klasycznie silne sektory w Polsce, takie jak przemysł motoryzacyjny, budowa maszyn, przemysł spożywczy oraz sektor farmaceutyczny i opieki zdrowotnej, również oferują wiele perspektyw.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama