Reklama

Konferencja naukowa w Krakowie

W sobotę 4 grudnia 2010 roku w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Klasztor Franciszkanów w Krakowie” z cyklu konferencji „Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja” organizowanych przez Katedrę Duchowości Mediów i relacji Społecznych Wydziału Nauk Społecznych UPJPII oraz Sekcję Duchowości Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Reklama

Współorganizatorami tegorocznego wydarzenia są również Instytut Studiów Franciszkańskich i Klasztor Franciszkanów w Krakowie.

Franciszkański kompleks klasztorny wraz z bazyliką jest jednym z ważniejszych obiektów historycznych i centrów duchowych w krajobrazie kulturowym Krakowa. Franciszkanie przybyli do podwawelskiego grodu jeszcze przed jego lokacją na prawie magdeburskim, bo w 1237 roku. Książę Bolesław V Wstydliwy był dobroczyńcą i przyjacielem franciszkanów, w ich kościele został też pochowany i tu do dziś znajduje się jego sarkofag.

Klasztor Franciszkanów w Krakowie jest jedynym na ziemiach polskich, w którym nieprzerwanie od XIII wieku żyje wspólnota braci od św. Franciszka z Asyżu. Przez stulecia miejsce nabierało nowych znaczeń, ubogacając się obecnością wybitnych postaci, nowymi wydarzeniami historycznymi i artystycznymi, nowymi formami kultu oraz działalności religijnej i kulturalnej. Przy bazylice od 1595 roku działa Arcybractwo Męki Pańskiej, a pod koniec XIX wieku powstało też Bractwo Matki Bożej Bolesnej. Od XVI do końca XVIII wieku gromadzili się tu mieszkający w Krakowie Włosi, tworząc Bractwo św. Jana Chrzciciela Narodu Włoskiego. W 1920 roku papież Benedykt XV nadał świątyni tytuł bazyliki mniejszej.

Bazylika bogata jest w dzieła artystyczne najwyższej klasy: średniowieczne freski na krużgankach i secesyjny słynny witraż „Bóg Ojciec – Stań się” Wyspiańskiego, galerię portretów biskupów krakowskich i stacje monumentalnej drogi krzyżowej Mehoffera, gotycki cudowny obraz Smętnej Dobrodziejki Krakowa oraz kwiecistą i gwiezdną polichromię Wyspiańskiego i Popiela. W świątyni znajdują się również relikwie bł. Salomei i bł. Anieli Salawy oraz kopia Całunu Turyńskiego.

W klasztorze franciszkańskim żyli m.in. wielki podróżnik i kronikarz Benedykt Polak, charyzmatyczny opiekun ubogich bł. Rafał Chyliński, biskup i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego św. Józef Sebastian Pelczar, misjonarz i męczennik św. Maksymilian Kolbe, kompozytor i założyciel Chóru Cecyliańskiego o. Bernardino Rizzi.

W bazylice franciszkanów modlił się często kard. Karol Wojtyła, który jako papież nawiedził to miejsce trzykrotnie: spotykając się z chorymi, słuchając koncertu oraz nawiedzając grób beatyfikowanej Anieli Salawy. Franciszkański plac przed świątynią przeszedł do historii miasta jako miejsce niezwykłych spotkań z Janem Pawłem II, który pojawiał się w sławetnym "oknie papieskim" pałacu arcybiskupów krakowskich.

Te i inne wątki, tworzące klimat duchowy miejsca i określające jego tożsamość, będą przedmiotem wystąpień podczas zbliżającej się sesji naukowej. Do udziału w konferencji zaproszeni są nie tylko naukowcy i studenci związani z jej tematyką, ale wszyscy, którym bliska jest franciszkańska świątynia, oraz ci, którzy chcieliby ją dopiero poznać.


Program konferencji na stronie www.isf.edu.pl/dkp

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama