Zlecona przez ministra obrony narodowej Bogdana Klicha kontrola w jednostce specjalnej GROM ma się zakończyć 30 listopada - poinformował w środę wiceminister obrony Czesław Piątas podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej.
"W ocenie Ministerstwa Obrony Narodowej pewne drobne problemy, które się pojawiły w jednostce GROM w przeszłości, były problemami nierzutującymi na gotowość tej jednostki do realizacji zadań" - powiedział Piątas.
"Minister Bogdan Klich zlecił szefowi Sztabu Generalnego przeprowadzenie określonej kontroli w tej jednostce oraz skierował tam Departament Kontroli MON. Dokonuje on przeglądu wszystkich obszarów funkcjonowania tej jednostki" - wyjaśnił wiceszef MON.
Dowódca wojsk specjalnych gen. bryg. Piotr Patalong poinformował, że celem trwającej od 15 listopada kontroli jest "sprawdzenie i utrzymanie przez jednostkę wojskową GROM nakazanych zdolności oraz realizacja ich działań bieżących".
GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego, JW 2305) powstał w 1990 r. Jego komandosi brali udział w misjach na Haiti, w Sławonii, Kosowie, Afganistanie, Zatoce Perskiej i w Iraku. Do września 1999 podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON. Większość działań GROM objęta jest tajemnicą. Opinia publiczna dowiaduje się o nich zwykle w szczątkowej formie i z pewnym opóźnieniem.
Od sierpnia GROM-em dowodzi płk Jerzy Gut. Jego poprzednikiem był płk Dariusz Zawadka, który szefował jednostce od lipca 2008 r.
Wydział ds. przestępczości zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie nadzoruje śledztwo dotyczące GROM, a jego główny wątek dotyczy nieprawidłowości w zaopatrywaniu w artykuły mundurowe. Zarzuty usłyszało dotychczas 12 osób z GROM - 10 nadal pracuje w jednostce, dwie na własne życzenie odeszły do cywila. Sprawa dotyczy kilku lat; jednostce szefowało w tym czasie kilku dowódców.
O jednostce głośno było wiosną, gdy w GROM pojawili się kontrolerzy MON. Kontrola, realizowana przez resortowy departament dotyczyła lat 2008-2010. Podjęto ją po doniesieniach żołnierzy, którzy formułowali pod adresem dowódcy zastrzeżenia dotyczące m.in. prowadzonej przez niego polityki kadrowej. W ramach kontroli sprawdzano przestrzeganie procedur przy wyznaczaniu lub zwalnianiu żołnierzy, przekazywaniu obowiązków oraz kierowaniu do wykonywania zadań poza macierzystą jednostkę. Ostatecznie - jak podawało MON - kontrola nie znalazła potwierdzenia zarzutów.
Dowództwu Wojsk Specjalnych, które ma siedzibę w Krakowie, podlega oprócz GROM także 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca, Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA oraz jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.