Coraz więcej homoseksualnych mężczyzn w Polsce zaraża się HIV
Aż 44 procent zakażeń wirusem HIV wykrytych w zeszłym roku w Polsce dotyczy homoseksualnych mężczyzn. Wzrasta też odsetek osób heteroseksualnych zakażonych poprzez ryzykowne kontakty seksualne. W Światowy Dzień AIDS pod hasłem „HIV +- Wiedza ratuje życie” zainaugurowano w Polsce kampanię społeczną promującą bezpłatne poddawanie się testom na HIV/AIDS.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano dane Krajowego Centrum ds. AIDS o wykrywalności w Polsce osób zakażonych HIV i AIDS. Wynika z nich, że Europa Wschodnia pozostaje regionem, gdzie wirus HIV rozprzestrzenia się najszybciej – w latach 2001-2008 nastąpił wzrost zakażeń o 66 proc., niemal podwajając się.
W 2009 r. wykryto 689 nowych zakażeń HIV w Polsce, a w samych punktach konsultacyjno–diagnostycznych wykryto 321 przypadków (47 proc. wszystkich wykrytych zakażeń w Polsce). W latach 2008-2009 niepokojąco wzrósł z 37 na 44 proc. odsetek homoseksualnych mężczyzn, u których wykryto wirusa HIV. Jednocześnie zakażeniu ulega coraz więcej osób heteroseksualnych (z 27 do 29 proc.). Źródłem zakażenia coraz rzadziej jest stosowanie narkomanii dożylnej, a coraz częściej ryzykowne kontakty seksualne połączone z zażywaniem środków psychoaktywnych. 6 proc. zakażeń dotyczy osób biseksualnych.
„Mimo pozornie coraz większej wiedzy na temat HIV i AIDS, brakuje świadomości, że problem ten może dotyczyć każdego z nas” – wyjaśniał Adam Fronczak, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia. Dodał, że wszystkie dane wskazują na pilną potrzebę prowadzenia działań popularyzujących bezpieczniejsze zachowania seksualne oraz informowanie o konieczności poznania statusu serologicznego – zarówno własnego, jak i partnera.
Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, skoro liczba osób zakażonych w Polsce rośnie, istnieje potrzeba bardziej zdecydowanego promowania, zwłaszcza wśród osób młodych, korzystania z testów na wykrycie wirusa HIV. Bezpłatnemu, anonimowemu testowi można się poddać w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), które istnieją w każdym większym mieście w Polsce. W punktach tych czekają też doradcy, z którymi można porozmawiać na temat HIV i AIDS.
W 2009 r. test wykonało w PKD ok. 26 tys. osób. Ich liczba z każdym rokiem wzrasta, wciąż jest ich jednak zbyt mało. Według szacunków Komisji Europejskiej nawet 70 proc. osób zakażonych w Polsce nie wie o fakcie swojego zakażenia.
Ks. Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej przypomniał, że przez 25 lat walki z AIDS w Polsce wzrosła świadomość społeczna dotycząca akceptacji osób zakażonych HIV. Powstały też państwowe mechanizmy opieki nad zakażonymi, które nie odbiegają od poziomu zachodnioeuropejskiego. Jego zdaniem, w Polsce brakuje jednak programu opieki społecznej skierowanej do osób chorych na AIDS, do tej pory nie przygotowano też skutecznego programu edukacji szkolnej na temat zagrożeń związanych z tą chorobą.
Według szacunków UNAIDS obecnie z wirusem żyje na świecie ok. 33 mln osób. Rok 2010 jest 25. rokiem walki z epidemią HIV/AIDS w Polsce. Od 1985 r. do końca czerwca 2010 r. wykryto w naszym kraju ok. 13 tys. zakażeń, kolejne 20 tys. osób nie wie o swoim zakażeniu. Zakażenia HIV dotykają przede wszystkim osób młodych, a rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne.
Co roku 1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, Krajowe Centrum ds. AIDS oraz organizacje pozarządowe prowadzą akcje profilaktyczne oraz propagują ideę bezpłatnego i anonimowego testowania na obecność HIV. Integralną częścią tej inicjatywy jest zawieszenie drugi rok z rzędu na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wielkiej czerwonej kokardki na znak solidarności z osobami zakażonymi. Kampania społeczna „HIV +- Wiedza ratuje życie” potrwa do grudnia przyszłego roku.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.