Rodzice na potęgę udostępniają informacje o swoich dzieciach

Ich dzieci, obecne od najmłodszych lat w mediach społecznościowych, dorastają w przeświadczeniu, że dzielenie się szczegółami z prywatnego życia jest naturalną praktyką.

Sharenting (połączenie angielskich słów share - dzielić się i parenting - rodzicielstwo) to zjawisko polegające na systematycznym udostępnianiu w przestrzeni publicznej (głównie w mediach społecznościowych) informacji intymnych o swoim dziecku, które naruszają jego prywatność i które mają zasięg publiczny. Badania na ten temat na grupie ponad tysiąca rodziców przeprowadziła dr Anna Brosch z Uniwersytetu Śląskiego. 

Z jej analiz, którymi dzieli się na portalu Naukawpolsce.pap.pl, wynika, że takie systematyczne zachowania wykazuje co czwarty polski rodzic. Zdecydowanie częściej zdjęcia swoich dzieci w sytuacjach z życia codziennego udostępniają matki. Z badań wynika, że są trzy podstawowe powody takiego zachowania: po pierwsze żeby pokazać innym, jak dobrymi są matkami, że sobie doskonale radzą. Po drugie, poszukują wsparcia i poparcia społecznego dla tego, co robią. Po trzecie pragnienie uzyskania aprobaty społecznej poprzez lajki, co prowadzi do popularności. W ten sposób jednak dzieci stają się walutą w zaspokajaniu potrzeb rodzica. Bywa i tak, że dziecko służy do budowania popularności profilu rodzica w sieci, bo ten chce wejść w umowy sponsorskie na lokowanie produktów.

Badaczka podkreśla, że udostępniając zdjęcia z intymnych, czyli pochodzących z życia codziennego sytuacji, dzieci są pozbawiane prawa do bycia zapomnianym. Jak podkreśla Brosch - internet nigdy nie zapomina. Wrzucone do sieci zdjęcie zaczyna żyć własnym życiem, w przyszłości może dojść np do kradzieży tożsamości, ale również takie zdjęcie może być wykorzystane za wiele lat, gdy np dorosłe już dziecko będzie starało się o pracę. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Sobota
dzień
25°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
13°C Niedziela
rano
wiecej »