Witamy w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez parę prezydencką Annę i Bronisława Komorowskich rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie wizyta prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa z małżonką Świetłaną.

Podczas uroczystego powitania orkiestra odegrała hymny obu krajów, a Kompania Reprezentacyjna WP oddała honory wojskowe.

W ceremonii powitania rosyjskiej pary prezydenckiej udział wzięli także m.in. członkowie rządu: wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, a także: prokurator generalny Andrzej Seremet, szef prezydenckiej kancelarii Jacek Michałowski, szef BBN Stanisław Koziej.

Po oficjalnym powitaniu rozpoczną się zaplanowane na niemal dwie godziny rozmowy - najpierw pierwszych par, następnie prezydentów Polski i Rosji w cztery oczy, a potem w szerszym gronie z udziałem Komorowskiego i Miedwiediewa oraz obu delegacji. Na godz. 14 zaplanowano podpisanie szeregu umów, a o godz. 14.15 ma rozpocząć się konferencja prasowa Komorowskiego i Miedwiediewa.

Późnym popołudniem z prezydentem Rosji spotka się premier Donald Tusk.

Miedwiediew wylądował na warszawskim Okęciu przed południem. Rosyjski prezydent przyleciał do Polski w kilkanaście dni po przyjęciu przez rosyjską Dumę Państwową uchwały w sprawie zbrodni katyńskiej, w której mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano za zbrodnię reżimu stalinowskiego.

Według nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta Komorowski chce podkreślać w rozmowie z Miedwiediewem, że Rodziny Katyńskie nie chcą zgłaszać w stosunku do władz Rosji roszczeń finansowych, a chcą jedynie rehabilitacji politycznej ofiar zbrodni.

Po południu rosyjski prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później wraz z Komorowskim weźmie udział w polsko-rosyjskim Forum Dialogu Obywatelskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Następnie gospodarz Kremla spotka się w Hotelu Hyatt z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim ma odbyć się uroczysty oficjalny obiad wydany na cześć rosyjskiej pierwszej pary. Miedwiediew ma opuścić Warszawę we wtorek przed południem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
1°C Niedziela
dzień
1°C Niedziela
wieczór
0°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »