W trzeciej fali blisko 46 tys. łóżek ze 100 tys. przeznaczyliśmy na walkę z COVID-19; to pokazuje, jakie to było obciążenie dla systemu szpitalnictwa, tej walki nie można było przejść mimochodem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
We wtorek w polskim Sejmie odbywa się spotkanie prezydiów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. "Trzecia fala absolutnie przerosła drugą" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. "Dochodziliśmy do 30 tys. zakażeń dziennie średnio w tygodniu" - podkreślił.
Jak zaznaczył, trzecia fala pandemii spowodowana w dużej mierze szerzeniem się tzw. brytyjskiej odmiany koronawirusa cechowała się nie tylko dużą liczbą zakażeń, ale także wzrostem liczby hospitalizacji oraz dłuższymi pobytami pacjentów w szpitalach. "W trzeciej fali blisko 46 tys. łóżek ze 100 tys. przeznaczyliśmy na walkę z COVID-19; to pokazuje, jakie to było obciążenie dla systemu szpitalnictwa" - powiedział minister.
Minister zwrócił również uwagę, że "system szpitalny w Polsce jest i tak wysoce rozbudowany". "Jeśli patrzymy na sytuację w Europie, to jest skala mniej więcej 187 tys. łóżek" - powiedział. Jak poinformował, z tych 187 tys. łóżek 80 tys. to łóżka specjalistyczne, które "w żaden sposób nie mogą być przekształcone".
Szef resortu zdrowia przedstawił również dane dotyczące drugiej fali epidemii, która miała miejsce na jesieni. "Druga fala, której apogeum mieliśmy na początku listopada, oznaczała blisko 25 tys., 26 tys. średnio w tygodniu zachorowań dziennie, wtedy mieliśmy również do czynienia z blisko 1500 hospitalizacjami dziennie. To był ten moment, kiedy system opieki zdrowotnej był narażony na fundamentalne przeciążenie" - przypomniał minister. Jak podkreślił, "to właśnie wtedy musieliśmy przekształcać szpitale, które do tej pory świadczyły usługi zdrowotne wszystkim obywatelom, dedykować je wyłącznie zajmowaniu się COVIDem".
Niedzielski poinformował również, że podczas drugiej fali 35 tys. łóżek musiało zostać przeznaczonych wyłącznie na walkę z epidemią COVID-19. "Nie było alternatywy, nie można było przejść tej walki mimochodem, tak, aby nie przeznaczyć części szpitali oraz czasu i wysiłku personelu na walkę z COVIDem" - zaznaczył.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.