Ludowa pobożność powinna służyć pobożności liturgicznej – uważa 86-letni ksiądz Georg Ratzinger, starszy brat Benedykta XVI, którego tekst na ten temat pojawił się w dzienniku włoskiego episkopatu „Avvenire”.
Ksiądz Ratzinger jest także autorem wstępu do książki Elisabeth von Thurn und Taxis pod tytułem „La fede dei piccoli” (Wiara maluczkich).
W tekście brata papieża zamieszczonym w „Avvenire” jest mowa o ludowej pobożności, która – zdaniem autora – powinna służyć „pobożności liturgicznej”. Choć niektórzy patrzą niechętnie na ludową pobożność, zauważa ks. Ratzinger, ma ona wielkie znaczenie, ponieważ „nasza wiara nie ogranicza się do modlitwy, do wymiaru wewnętrznego i racjonalizmu”. „Nasza wiara ogarnia całego człowieka. Cały człowiek powołany jest do świętości i dlatego musi dążyć do niej wszystkimi zmysłami” – pisze ks. Ratzinger.
Dodaje, że „wiara nie jest faktem jedynie racjonalnym; potrzebuje również wyrazów prostych i autentycznych, obecnych od samego początku i których człowiek zawsze będzie potrzebować”. Dlatego „pobożność ludowa jest skarbem Kościoła. Z tego powodu ważne jest w dobry i właściwy sposób przeciwstawiać się jej usunięciu. Mówię to, myśląc właśnie o młodzieży. Bardzo szybko zrozumieliby, co utraciła nasza wiara, gdyby nie można jej więcej 'dotykać ręką', gdyby nie ogarniała całego człowieka”.
Ks. Ratzinger wspomina, że w jego rodzinnej Bawarii pobożność ludowa odgrywa od zawsze ważną rolę. „Dla Bawarczyków na pierwszym miejscu znajduje się to, co jest odczuwalne zmysłami. Dlatego w Bawarii ludowa pobożność ma szczególne miejsce w życiu religijnym osób” – pisze dalej brat papieża, gratulując na koniec autorce książki, że – choć jak wynika z jej biografii jest obywatelką świata – zainteresowała się ludową pobożnością i chce, by jej pokolenie poznało ją i pokochało. „Ludowa pobożność przybliża nas do Jezusa Chrystusa” – podsumowuje brat papieża.
Książka Elisabeth von Thurn und Taxis „Wiara maluczkich”, ze wstępem ks. G. Ratzingera ukazała się ona nakładem watykańskiej oficyny Libreria Editrice Vaticana LEV i zostanie zaprezentowana jutro w jej księgarni w centrum Rzymu, w pobliżu Placu Hiszpańskiego.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.