Pragnę podziękować państwu za wszystko co robicie, za codzienny trud i otwarte serca; życzę państwu dużo zdrowia i satysfakcji z pracy na rzecz dzieci - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w życzeniach skierowanych do rodziców z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego.
"Rodzicielstwo to niezwykła przygoda. To wielka odpowiedzialność, ale też satysfakcja i radość z tego, że kolejne pokolenie dorasta i nim się obejrzymy wyfruwa z gniazda, by wkrótce założyć własną rodzinę" - podkreśliła w niedzielę minister Maląg w życzeniach zamieszczonych na Twitterze resortu rodziny i polityki społecznej.
Zaznaczyła, że "rodzicielstwo zastępcze, to misja szczególna, absolutnie wyjątkowa". "Dawanie domu i miłości dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się w rodzinie biologicznej, to postawa godna najwyższej pochwały" - powiedziała Maląg.
"Państwo, jako rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka i pracownicy instytucjonalnych form pieczy zastępczej, pozwalacie dzieciom odzyskać wiarę w to, że zasługują na wszystko co najlepsze. Pomagajcie im rozwijać skrzydła. Dajcie poczucie bezpieczeństwa i piękne świadectwo troski o drugiego człowieka" - podkreśliła minister.
"Z okazji wyjątkowego święta, jakim jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, pragnę podziękować państwu za wszystko, co robicie. Codzienny trud i otwarte serca. Życzę państwu dużo zdrowia, pogody ducha i satysfakcji z pracy na rzecz dzieci, które dzięki wam będą miały lepszy start w dorosłość" - dodała.
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego to polskie święto obchodzone 30 maja od 2006 roku na mocy uchwały Sejmu RP. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.
W celu poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych, obchody mają na celu popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego. Od 1997 działa w Polsce organizacja pożytku publicznego Stowarzyszenie Zastępczego Rodzicielstwa.
Zobacz też: Cztery ręce, a dzieci w domu dwa razy więcej
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.