Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przekazał góralom z Ludźmierza kardynał Kazimierz Nycz. Uroczystość odbyła się w sobotę w parafii świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu – gdzie pracował kapelan „Solidarności” i gdzie jest jego grób.
Relikwie błogosławionego kapłana metropolita warszawski przekazał góralom podczas Mszy św. Kard. Kazimierz Nycz nawiązał do słów Ewangelii: „Kto wytrwa do końca będzie zbawiony”. „Życie błogosławionego księdza Jerzego było pięknym spełnieniem tych słów. Pamiętajmy, że w kulcie świętych i błogosławionych chodzi o to, aby odczytywać na nowo świętość Kościoła” – mówił.
Hierarcha wspomniał niedawne spotkanie z papieżem Benedyktem XVI, na którym kardynałowie dzielili się problemami Kościoła z całego świata. „W Indiach i Chinach ciągle trwa męczeństwo chrześcijan. Podziękujmy Bogu za nasz Kościół, że możemy swobodnie go tworzyć” – podkreślił kard. Nycz.
Relikwie bł. ks. Jerzego otrzymali górale z Ludźmierza oraz wierni z parafii Miłosierdzia Bożego w Skawinie koło Krakowa. Kustosz sanktuarium, ks. Tadeusz Juchas przypomniał, że w latach 80. XX w. ks. Popiełuszko prowadził w Pyzówce na Podhalu rekolekcje dla służby zdrowia. „Z uczestnikami tych rekolekcji przybył pieszo – 7 km, aby pokłonić się przed Matką Boską Ludźmierską. Teraz będziemy za wstawiennictwem ks. Jerzego i Gaździny Podhala pielęgnować wiarę naszych ojców i przygotowywac młodych do dawania świadectwa miłości do Boga” – mówił ks. Juchas.
Kard. Nycz podziękował góralom za wspólne spotkanie. Wspomniał, że z Ludźmierzem był związany od młodzieńczych lat, a w Skawinie pracował jako kapłan archidiecezji krakowskiej. Liturgię uświetniła kapela i zespół regionalny z Ludźmierza. Górale ubrani byli w regionalne stroje.
Podczas pobytu górali w Warszawie w siedzibie Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej odbyła się promocja albumu „Koronacja, Ludźmierz 15 VIII 1963”. W promocji wziął udział kard. Nycz oraz autor albumu Władysław J. Skalski. „Pamiętam dobrze ten dzień, przybyłem do Ludźmierza razem ze swoim ojcem” – mówił metropolita warszawski.
Podczas promocji zaprezentowano film archiwalny z 1963 r., na którym widać moment uchwycenia berła, które upadło z dłoni figury, przez kard. Karola Wojtyłę. – To był ten proroczy moment, kiedy kard. Wyszyński stwierdził, że Matka Boska oddaje władzę biskupowi z Krakowa” – przypomina ks. Tadeusz Juchas.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.