Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, wprowadzającą m.in. wyższe ulgi dla studentów na przejazdy pociągami i autobusami. Od 1 stycznia 2011 r. wzrosną one do 51 proc.
Ulgę na przejazdy PKP i PKS dla uczniów i studentów obniżono w 2001 r. z 50 do 37 proc. Teraz z 49-proc. zniżki na przejazdy PKS i PKP (bez ekspresów) mogą korzystać tylko te osoby, które kupią imienne bilety miesięczne. Pozostali mają prawo do 37-proc. ulgi.
Zgodnie z nowymi przepisami, które prezydent podpisał we wtorek, ulga w wysokości 51 proc. dla studentów będzie obowiązywała przy przejazdach jednorazowych w pociągach ekspresowych, osobowych i pospiesznych. Analogiczna ulga obejmie też przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych na podstawie imiennych biletów miesięcznych.
Z 51-proc. ulgi skorzystają też studenci posiadający bilety miesięczne imienne na autobusy zwykłe i pospieszne publicznego transportu zbiorowego. Wszystkie ulgowe uprawnienia będą przysługiwały studentom do 26. roku życia.
Z kolei ulga dla młodzieży szkolnej korzystającej z imiennych biletów miesięcznych wyniesie 49-proc. i przysługiwać będzie do 24. roku życia.
Sprawa podwyższenia ulg wróciła podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej. Pod koniec czerwca, kilka dni przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, kandydujący na to stanowisko z rekomendacji PO Bronisław Komorowski obiecał, że w ciągu pierwszych 500 dni jego prezydentury, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, przywrócone zostaną 50-procentowe zniżki na przejazdy dla studentów.
Komorowski już jako prezydent powtórzył, że od 1 stycznia 2011 r. studenci będą mieli 51-proc. ulgę na przejazdy publicznymi środkami komunikacji. Resort finansów napisał w uzasadnieniu do takich zmian, że ich celem jest wyrównanie szans edukacyjnych osób studiujących w różnym trybie, a także w miejscowościach znacznie oddalonych od miejsca ich zamieszkania.
"Konieczność ponoszenia wysokich opłat za dojazdy do uczelni i z powrotem stanowi dodatkowe ograniczenie w dostępie do usług edukacyjnych. Przez mnożenie kosztów studiowania zniechęca się osoby potencjalnie zainteresowane podwyższaniem swoich kwalifikacji zawodowych przez kontynuację nauki na studiach wyższych" - argumentowało MF.
Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, zmienia kilkanaście ustaw i oprócz zmiany stawek VAT i podniesienia ulg dla studentów m.in. obniża zasiłek pogrzebowy i podnosi ulgi na przejazdy komunikacją dla niewidomych.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.