Danuta Baszkowska – znana działaczka ekumeniczna i charytatywna oraz minister zdrowia Ewa Kopacz to jedne z laureatek nagrody im. Św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego. W tym roku przyznano 13 nagród. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie.
ury pod przewodnictwem o. Wacława Oszajcy SJ wyróżniło Baszkowską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zbliżenia ekumenicznego, a Kopacz za wsparcie okazane rodzinom tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej.
Nagroda im. św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego – przyznawana jest od 1976 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki sakralnej, działalności charytatywnej, społecznej i ekumenicznej. Fundatorami nagrody od początku jej powstania są Unia Chrześcijańsko-Społeczna (do końca 1988 r. nosiła nazwę Chrześcijańskie Stowarzyszenie Społeczne) i Ars Christiana. Do tej pory specjalne wyróżnienia otrzymali wybitni twórcy, poeci i pisarze, muzycy, architekci, malarze, rzeźbiarze oraz liczni społecznicy – w sumie ponad 300 osób.
W tym roku przyznano 13 nagród. Danuta Baszkowska otrzymała ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zbliżenia ekumenicznego. Laureatka jest prezesem Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, które we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią św. Alojzego Orione i Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej organizuje od 10 lat comiesięczne Modlitewne Spotkania Ekumeniczne, łączące duchownych i świeckich różnych wyznań chrześcijańskich Warszawy i okolic.
Baszkowska jest też członkiem Komitetu Krajowego organizującego w Polsce Światowy Dzień Modlitwy kobiet o pokój, który łączy chrześcijanki ze 170 krajów świata. Ponadto była m.in. członkiem Komitetów Organizacyjnych V-VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, przewodniczącą Komisji Ekumenicznej VIII Zjazdu oraz pomysłodawczynią i współorganizatorką Ekumenicznych Nabożeństw w formie przemarszów ulicami Gniezna, duchownych i świeckich z różnych Kościołów.
„Tak wielkie wyróżnienie nie jest tylko dla mnie, ale też dla przedstawicieli wszystkich Kościołów chrześcijańskich, których Bóg postawił na mojej drodze. Ekumenia to wielki nakaz Chrystusowy, ale i wielka nadzieja. Św. Brat Albert rozdawał chleb nie tylko by karmić, rozdawał też Boski chleb – my, chrześcijanie, czekamy na wspólne dzielenie się tym chlebem przy jednym stole” – powiedziała Baszkowska.
Minister zdrowia Ewę Kopacz wyróżniono za „serce i wsparcie w duchu miłosierdzia św. Brata Alberta okazane w Moskwie rodzinom tragicznie zmarłych w Katastrofie Smoleńskiej”.
Odbierając nagrodę min. Kopacz zwróciła uwagę, że jest przede wszystkim lekarzem, a dopiero na drugim miejscu – urzędnikiem państwowym. „Może moi koledzy lekarze nie zawsze są zadowoleni z moich decyzji, ale dla mnie zawsze najważniejszy będzie pacjent” – powiedziała. Dodała, że wspólnie z nią nagrodę powinien odebrać ks. Henryk Błaszczyk, duszpasterz służb ratownictwa medycznego, który był obecny w Moskwie podczas identyfikacji ciał i cały czas służył opieką duszpasterską rodzinom ofiar.
Przyznano także dwie nagrody zagraniczne. Otrzymali je ks. dr Justus Werdin za „budowanie jedności między Polakami i Niemcami oraz katolikami i ewangelikami przez pielgrzymkę ekumeniczną szlakiem cesarza Ottona III Magdeburg-Gniezno" oraz ks. Mitrat Fiodor Powny za stworzenie na Białorusi Ośrodka Miłosierdzia oraz za działalność charytatywno-opiekuńczą.
Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się dziennikarze, artyści, działacze kulturalni i społeczni, m.in. Halina Bortnowska – działaczka ekumeniczna i publicystka „Znaku” i „Tygodnika Powszechnego”, twórczyni Bezpośredniej Pomocy Głodującym – Jadwiga Sobol, a także Międzywyznaniowa Misja „Chrześcijańska Służba Socjalna” uhonorowana „za dawanie, poprzez wspólną pracę na rzecz ludzi wykluczonych społecznie, żywego świadectwa jedności chrześcijan”. Jezuitę ks. Wacława Oszajcę, poetę i publicystę, wyróżniono za całokształt posługi oraz twórczości artystycznej.
Ceremonię wręczenia nagrody poprzedziła Msza św. odprawiona w intencji dotychczasowych laureatów i członków Kapituły w kościele Środowisk Twórczych pw. Św. Brata Alberta i św. Andrzeja przy Placu Teatralnym.
Zamierzam nadal służyć Polsce na tym stanowisku - podkreślił.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.