Na Islandii wprowadzony na próbę czterodniowy tydzień pracy okazał się "ogromnym sukcesem" - poinformował we wtorek rząd i władze miasta Reykjavik. Stwierdzono, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne lub co najmniej pracowały tak samo jak na 40-godzinnym etacie.
Eksperci z brytyjskiego think tanku Autonomy i islandzkiego Stowarzyszenia dla Zrównoważonej Demokracji po przeanalizowaniu danych poinformowali o pozytywnym efekcie badania. W rezultacie, krótszy tydzień pracy doprowadził do skrócenia u 86 proc. pracodawców godzin pracy, przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia dla pracowników.
Badania odbywały się pomiędzy 2015 a 2019 rokiem i były prowadzone na próbie 2500 pracowników, co odpowiada 1 proc. wszystkich pracujących na wyspie. Udział w badaniu brały przedszkola, biura, dostawcy usług publicznych i szpitale.
Analizy wskazują, że pracownicy biorący udział w badaniu byli mniej zestresowani, mieli niższe ryzyko wypalenia zawodowego, a także zaobserwowano, że poprawiła się ich równowaga pomiędzy życiem prywatnym, a pracą.
Podobne próby mające na celu skrócenie tygodnia pracy mają miejsce w Hiszpanii i Nowej Zelandii w firmie Unilever.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.