Nowi sekretarze kongregacji

Papież Benedykt XVI mianował nowych sekretarzy Kongregacji ds. Duchowieństwa, a także Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Sekretarzem watykańskiej dykasterii ds. Duchowieństwa został Hiszpan, ksiądz prałat Celso Morga Iruzubieta, a Spraw Kanonizacyjnych, Włoch, ksiądz prałat Marcello Bartolucci. Równocześnie obu duchownych Ojciec Święty wyniósł do godności arcybiskupiej.

Dotychczasowy sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, abp Michele Di Ruberto liczy 76 lat i przekroczył już prawem przewidziany wiek, natomiast dotychczasowy sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa, abp Mauro Piacenza został prefektem tej dykasterii i 20 listopada Benedykt XVI włączył go do kolegium kardynalskiego. Nowym sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych został jej dotychczasowy podsekretarz, Włoch, ks. prałat Marcello Bartolucci. Ojciec Święty wyniósł go zarazem do godności arcybiskupa tytularnego Bevagna. Urodził się on 9 kwietnia 1944 r. w Umbrii. Został wyświęcony na kapłana w 1968 r. Doktorat z teologii uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim a licencjat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Po dziesięciu latach działalności duszpasterskiej od 1977 r. ks. prałat Bartolucci pracuje w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Przez ponad dwadzieścia lat był odpowiedzialny za redakcję dekretów o heroiczności cnót, męczeństwie i cudach przypisywanych kandydatom na ołtarze.

Natomiast nowym sekretarzem Kongregacji ds. Duchowieństwa został dotychczasowy podsekretarz tej dykasterii, Hiszpan, ks. prałat Celso Morga Iruzubieta. Równocześnie Ojciec Święty wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Alba Marittima. Liczy on 62 lata i pochodzi z autonomicznego regionu La Rioja w północnej Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. zaś doktorat z prawa kanonicznego uzyskał na Uniwersytecie w Nawarze. Przez cztery lata pracował w archidiecezji Cordoba w Argentynie jako wikariusz sądowy i profesor prawa kanonicznego w tamtejszym wyższym seminarium duchownym. Od 1987 r. pracuje w Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jednocześnie pracuje duszpastersko w jednej z parafii Wiecznego Miasta.

Prałat Serge Poitras został zastępcą podsekretarza Kongregacji ds. Biskupów. Pracuje on w tej dykasterii od niedawna, a wcześniej przez dziesięć lat był sekretarzem w Nuncjaturze Apostolskiej w Ottawie.

Ks. prał. Poitras przyjął święcenia kapłańskie w 1973 r. i jest kapłanem diecezji Chicoutimi w Québecu. Po studiach teologicznych na Uniwersytecie Laval w Québecu uzyskał doktorat z teologii duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Był wykładowcą w wyższym seminarium duchownym w Montrealu. Kanadyjczykiem jest także prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet.

Ksiądz Bogusław Turek, michaelita został podsekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pracuje on w tej dykasterii od 1994 roku. Uurodził się 20 października 1964 r. w Wojtkowej (archidiecezja przemyska). W roku 1982 wstąpił do Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, a rok później złożył pierwsze śluby zakonne.

Święcenia kapłańskie przyjął 2 lipca 1989 r. w Miejscu Piastowym – domu macierzystym michaelitów. W roku 1995 uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie. Pełni odpowiedzialne funkcje w swoim zgromadzeniu i wykłada na jego studium.

Ks. Turek jest członkiem komisji specjalnych do spraw traktowania przypadków dyspensy od obowiązków diakonatu i kapłańskich przy Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
0°C Środa
dzień
0°C Środa
wieczór
-3°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
wiecej »