Od lipca do początku sierpnia do katedry w Santiago de Compostela dotarło blisko pół tysiąca niepełnosprawnych umysłowo osób z Portugalii w ramach pielgrzymek pieszych. W ich trakcie pątnicy zebrali około 120 kg śmieci. Jak poinformowała diecezja w Guardzie, w północno-wschodniej Portugalii, pielgrzymi udawali się do hiszpańskiej katedry w kilku grupach tzw. Zielonym Szlakiem. Trasa ta została opracowana w ostatnim czasie przez władze wspólnoty autonomicznej Galicji.
Portugalscy pielgrzymi z diecezji Guarda stanowili jedną z pierwszych grup pątników z Portugalii, którzy po przywróceniu pod koniec maja br. ruchu pielgrzymkowego w Hiszpanii dotarli do Santiago de Compostela. Szacuje się, że do sierpnia 2021 r. do tego miejsca kultu religijnego dotarło pieszo z całego świata ponad 50 tys. osób.
Według szacunków władz wspólnoty autonomicznej Galicji natężenie ruchu na szlakach pielgrzymkowych powinno sukcesywnie rosnąć w związku z obchodzonym w 2021 r. jubileuszowym Rokiem Świętym Jakubowym. Nie powinno być ono jednak większe niż przed nastaniem pandemii COVID-19.
Katedra w Santiago de Compostela uchodzi za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Należy do jednego z najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie i celu licznych pielgrzymek.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.