Polskie MSZ potępiło zamach

MSZ "z całą stanowczością potępia odrażający zamach terrorystyczny" na kościół koptyjski w Aleksandrii, w wyniku którego śmierć poniosło 21 osób, a niemal 100 odniosło rany - napisał w oświadczeniu przekazanym w poniedziałek PAP rzecznik prasowy resortu Marcin Bosacki.

W sobotę, w wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w Egipcie od 10 lat. Ładunek eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, bombę zdetonował zamachowiec-samobójca.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - napisał Bosacki w komunikacie - składa kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar, a rannym życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Wyraża też nadzieję, że "sprawcy i inspiratorzy zamachu zostaną wkrótce postawieni przed sądem i należycie ukarani".

"Każdy atak wymierzony w wyznawców innych religii i świątynie skutkujący ofiarami wśród niewinnych ludzi zawsze budzi ostry sprzeciw i oburzenie" - napisał rzecznik MSZ.

Jak czytamy, MSZ wyraża solidarność "zarówno z egipskimi chrześcijanami, jak i społecznościami chrześcijańskimi wszędzie tam, gdzie są one celem zamachów, dyskryminacji i prześladowań".

"Poszanowanie wolności religijnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie praw mniejszości musi stanowić ważną miarę współistnienia kultur i cywilizacji, będąc nieodłącznym i koniecznym warunkiem dialogu międzyreligijnego" - czytamy w komunikacie.

MSZ zaapelowało też do rządów państw, w których w ostatnich miesiącach doszło do ataków na chrześcijan, o "podjęcie efektywnych działań na rzecz zapobieżenia kolejnym zamachom, a także o zapewnienie chrześcijanom i przedstawicielom innych mniejszości należytego bezpieczeństwa i warunków do nieskrępowanego praktykowania własnego wyznania".

W komunikacie rzecznik resortu poinformował też, że polscy dyplomaci pozostają w kontakcie z nuncjaturami apostolskimi w państwach, w których doszło w ostatnim czasie do aktów przemocy. Jak zapewnił, "kierując się troską o los zagrożonych społeczności chrześcijańskich w państwach trzecich" Polska podejmuje działania dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, m.in. na forum Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej.

 

KAI publikuje pełny tekst oświadczenia:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z całą stanowczością potępia odrażający zamach terrorystyczny na kościół koptyjski pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Aleksandrii dokonany tuż po zakończeniu noworocznego nabożeństwa, w wyniku którego śmierć poniosło 21 osób, a niemal 100 odniosło rany. Rodzinom ofiar pragniemy tą drogą przekazać kondolencje i wyrazy współczucia, rannym zaś – życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Wyrażamy nadzieję, iż sprawcy i inspiratorzy zamachu zostaną wkrótce postawieni przed sądem i należycie ukarani.

Każdy atak wymierzony w wyznawców innych religii i świątynie skutkujący ofiarami wśród niewinnych ludzi zawsze budzi ostry sprzeciw i oburzenie. Solidaryzujemy się dzisiaj zarówno z egipskimi chrześcijanami, jak i społecznościami chrześcijańskimi wszędzie tam, gdzie są one celem zamachów, dyskryminacji i prześladowań. Poszanowanie wolności religijnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie praw mniejszości musi stanowić ważną miarę współistnienia kultur i cywilizacji, będąc nieodłącznym i koniecznym warunkiem dialogu międzyreligijnego. Apelujemy do rządów państw, w których doszło w ostatnich miesiącach do ataków, których celem i ofiarami stali się przedstawiciele społeczności chrześcijańskich o podjęcie efektywnych działań na rzecz zapobieżenia kolejnym zamachom, a także o zapewnienie chrześcijanom i przedstawicielom innych mniejszości należytego bezpieczeństwa i warunków do nieskrępowanego praktykowania własnego wyznania. Polscy dyplomaci pozostają w kontakcie z Nuncjaturami Apostolskimi w państwach, w których doszło w ostatnim czasie do aktów przemocy. Kierując się troską o los zagrożonych społeczności chrześcijańskich w państwach trzecich, Polska podejmuje również działania dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, w tym na forum Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej.

Marcin Bosacki
Rzecznik Prasowy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
4°C Czwartek
rano
9°C Czwartek
dzień
wiecej »