Wzięli w nim udział prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką oraz przedstawiciele Wszechukraińskej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).
Z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy na terenie Soboru Mądrości Bożej w Kijowie (Sofii Kijowskiej) 24 sierpnia odbyło się spotkanie modlitewne „Błogosławieństwo dla Ukrainy”. Wzięli w nim udział prezydent Wołodymyr Zełenski z małżonką oraz przedstawiciele Wszechukraińskej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).
Na początku chór kameralny odśpiewał modlitwę „Ojcze nasz”, po czym przemawiali zwierzchnicy Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Kościoła rzymskokatolickiego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM), przedstawiciele Kościołów protestanckich oraz wspólnot muzułmańskiej i żydowskiej. Wszyscy oni dziękowali Bogu za 30 lat niepodległości, „prosili Wszechmogącego o błogosławieństwo dla prezydenta i władz”. Modlono się o pokój w kraju, o jedność i „towarzyszenie narodowi ukraińskiemu we wszystkich sprawach”.
Spotkanie zakończyło odśpiewanie pieśni „Boże wielki, jedyny, zachowaj nam Ukrainę”, będącej duchowym hymnem kraju.
Sobór Mądrości Bożej zbudowano w XI wieku jako siedmiokopułową, pięcionawową świątynię na planie krzyża, według wzorów bizantyjskich, konkretnie na podobieństwo Hagia Sophia w Konstantynopolu. Jako główna katedra Rusi Kijowskiej stanowił on główny ośrodek życia religijnego, politycznego i kulturalnego Państwa Kijowskiego. Po stopniowym niszczeniu świątyni przez najazdy tatarskie odbudowano ją w XVII wieku. W czasach sowieckich znajdowało się w niej muzeum religii i ateizmu i chociaż już go tam nie ma, to Sobór do dziś jest własnością państwa, jakkolwiek od czasu do czasu odbywają się w nim nabożeństwa i niektóre inne ważne wydarzenia kościelne.
Tam właśnie 15 grudnia 2018 obradował sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia, na którym powołano do życia PKU, niezależny od Moskwy. Ten zjednoczony Kościół ukraiński utworzyły dwa Ukraińskie Kościoły Prawosławne: Patriarchatu Kijowskiego i Autokefaliczny oraz kilku biskupów UKP PM. W kilka tygodni później – 6 stycznia 2019 – patriarcha konstantynopolski Bartłomiej przyznał nowemu Kościołowi pełną niezależność (autokefalię).
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.