Ruszył XIX Finał WOŚP

120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęło w niedzielę doroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz chorych dzieci.

Oficjalnie XIX Finał WOŚP rozpoczął się 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry Jurek Owsiak. Szyb, którym jechał, oraz "szolę", czyli górniczą windę, można symbolicznie licytować w internecie, na jednej z ok. 10 tys. aukcji na rzecz WOŚP.

W tym roku zbierane są pieniądze przede wszystkim na sprzęt do diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami nerek i układ moczowego. Na potrzeby nefrologii Orkiestra grała już 10 lat temu. W ubiegłym roku WOŚP zebrała ponad 42,8 mln zł na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi.

W ramach tegorocznego Finału w całej Polsce zaplanowano 800 koncertów z udziałem 1,3 tys. wykonawców, a także różnego rodzaju imprezy i happeningi. Dla wspierających zbiórkę przygotowano 30 mln naklejek - czerwonych serduszek. Choć jest ich tak wiele - jak mówi Owsiak - zawsze ich brakuje.

Owsiak zdecydował się rozpocząć tegoroczny Finał WOŚP w kopalni, bo - jak tłumaczy - to symbol Śląska oraz miejsce, które na pewno zapadnie widzom w pamięć.

"Muszą to być nietypowe miejsca. Próbowaliśmy zrobić to na Śląsku rok temu, ale wtedy prezydent Katowic nie do końca uważał, że kopalnia jest symbolem Śląska. Dla mnie będzie nim do końca mojego życia. Szukamy takich miejsc, które widzowie zapamiętają, tak jak zapamiętali, że byliśmy na Helu, czy że przelecieliśmy F-16" - powiedział Owsiak.

Twórca WOŚP przymierzał się do zainaugurowania Finału w czynnej kopalni w Knurowie, ale nie było to możliwe ze względów technicznych. "Kopalnia Guido okazała się do tego idealna, polecam ją wszystkim żeby zwiedzać; jestem tym miejscem oczarowany, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Takiego miejsca szukaliśmy" - ocenił Owsiak.

"Wydaje mi się, że nawet jeżeli śląskie marzenia są momentami z dala od kopalń, są przyszłościowe, to właśnie kopalnia jest solą tej ziemi i warto to pokazać" - dodał "dyrygent" WOŚP, który z zabrzańskiej kopalni przeniósł się do parku w Chorzowie, gdzie pod jego okiem zagrało 14 orkiestr dętych z miast Śląska i Zagłębia, oficjalnie rozpoczynając XIX Finał WOŚP.

Przed południem z lotniska w Pyrzowicach Owsiak odleci do Warszawy, gdzie w studiu telewizyjnym poprowadzi dalszą część Finału. Do stolicy ekipa WOŚP poleci OrkiestroLOTem - specjalnym czarterem PLL LOT. W Warszawie finałowy koncert WOŚP rozpocznie się o 14 przed Pałacem Kultury i Nauki. O 20 wieczorem w całej Polsce zabłyśnie tradycyjne "Światełko do Nieba".

W całej Polsce działa 1,5 tys. sztabów WOŚP, która jak co roku gra także za granicą m.in. w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, a także w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".

Po raz piąty w dniu Finału WOŚP odbędzie się Bieg "Policz się z Cukrzycą" - happening, który ma pokazać solidarność Polaków z osobami chorymi na cukrzycę i uświadomić producentom żywności, jak ważne jest umieszczanie informacji dla diabetyków na opakowaniach produktów spożywczych. W tym roku bieg odbywa się także w kilku miastach poza stolicą - pierwszy ruszył rano w Chorzowie, a Owsiak był jego honorowym starterem.

Od kilku tygodni trwają już aukcje internetowe na rzecz WOŚP. Jest ich ok. 10 tys., a wylicytować na nich można m.in. rejs okrętem podwodnym, lot balonem, narty z autografem Justyny Kowalczyk, wycieczkę do Parlamentu Europejskiego, bilet dla dwóch osób na mecz otwarcia ME2012, wagonik z węglem i wiele przedmiotów podarowanych przez znane osoby. Podczas zeszłorocznego Finału dzięki internetowym aukcjom zebrano ponad 3,5 mln zł.

Licytowanych będzie również dwieście złotych serduszek. W ubiegłym roku najdroższe serduszko z numerem 1 zostało zlicytowane za rekordową sumę 1 mln 110 tys. zł. WOŚP można wesprzeć także wysyłając SMS o treści SERCE pod numer 75 565 (koszt 6,15 brutto) oraz dzwoniąc na linię TP 0704 407 401 (koszt 4,99 brutto).

Pierwszy Finał WOŚP odbył się w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dotychczas Orkiestra kupiła ponad 20 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do polskich szpitali, za blisko 110 mln USD. Statystycznie każdego dnia do szpitala trafiają cztery urządzenia kupione przez WOŚP. Fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich programów medycznych i jeden edukacyjny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »