Polacy we Francji dziękowali za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej

Beatyfikacja nowych polskich błogosławionych była wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków w kraju, ale także tych przebywających poza jego granicami. Za dar beatyfikacji dziękowano m.in. w na wzgórzu Lorette w północnej Francji, w Bazylice Matki Bożej, oraz na południu w Beaulieu-La Ricamarie.

W dniu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej 12 września br. Polacy z północnej Francji spotkali się w Bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette. Dziękczynienie za nowych błogosławionych było połączone z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II.

Mszy świętej przewodniczył Biskup diecezji Arras Olivier Leborgne, a w koncelebrze byli: rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, rektor Bazyliki o. Jean-Marie Reverse oraz polscy księża pracujący w tym regionie.

We Mszy świętej wzięły udział Stowarzyszenia polskie działające w północnej Francji, a śpiewy były wykonywane przez chór „Moniuszko” działający przy parafii w Dourges.

W homilii biskup Arras dziękował za świadectwo wiary jakie dają polskie wspólnoty w regionie Pas de Calais i prosił, by nie były zamknięte w swoim gronie, ale otwarte na kościół w Arras i aby żyły według Ewangelii.

Dzień beatyfikacji obchodzono uroczyście również w Beaulieu-La Ricamarie w południowej części Francji. „Byłem zaskoczony tą ciekawą inicjatywą w parafii, choć sama myśl i program naszej uroczystości dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej zrodziły się nieco wcześniej. Z dużą dozą niepewności czekaliśmy czy dojdzie w ogóle do tejże beatyfikacji 12 września w Warszawie” – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. Jan Ciągło SChr, proboszcz, były przełożony prowincji chrystusowców pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Mimo niepewności przygotowania do obchodów beatyfikacji posuwały się naprzód. Wspólnota angażowała się w różnorodne prace. Jedna z parafianek przygotowała montaż filmowy poświęcony nowym polskim błogosławionym, który poruszył serca widzów. Wielu z nich poprosiło o możliwość obejrzenia filmu ponownie w zaciszu własnego domu.

Jak zaznaczył ks. Ciągło, „we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację brali udział reprezentanci miasta, jak również konsul RP Beata Jaśko z Lyonu”. „Wspomnę także, iż przed dziękczynną Eucharystią przedstawiliśmy życiorysy nowych polskich błogosławionych w języku francuskim, gdyż spora część naszych gości nie mówiła po polsku, aby ów nasz przekaz był czytelny i widoczny. W czasie Mszy św. śpiewał chór »Polskie Pokolenia«, więc oprawa muzyczna była bogato przygotowana” – dodał rozmówca portalu polskifr.fr.

Parafialne uroczystości beatyfikacyjne zakończyły się wspólną modlitwą do nowych błogosławionych.

Informacja o dziękczynieniu za beatyfikację w Beaulieu-La Ricamarie pojawiła się także we francuskiej prasie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
15°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
wiecej »