Beatyfikacja nowych polskich błogosławionych była wielkim wydarzeniem nie tylko dla Polaków w kraju, ale także tych przebywających poza jego granicami. Za dar beatyfikacji dziękowano m.in. w na wzgórzu Lorette w północnej Francji, w Bazylice Matki Bożej, oraz na południu w Beaulieu-La Ricamarie.
W dniu beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej 12 września br. Polacy z północnej Francji spotkali się w Bazylice Matki Bożej na wzgórzu Lorette. Dziękczynienie za nowych błogosławionych było połączone z wprowadzeniem do świątyni relikwii św. Jana Pawła II.
Mszy świętej przewodniczył Biskup diecezji Arras Olivier Leborgne, a w koncelebrze byli: rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś, rektor Bazyliki o. Jean-Marie Reverse oraz polscy księża pracujący w tym regionie.
We Mszy świętej wzięły udział Stowarzyszenia polskie działające w północnej Francji, a śpiewy były wykonywane przez chór „Moniuszko” działający przy parafii w Dourges.
W homilii biskup Arras dziękował za świadectwo wiary jakie dają polskie wspólnoty w regionie Pas de Calais i prosił, by nie były zamknięte w swoim gronie, ale otwarte na kościół w Arras i aby żyły według Ewangelii.
Dzień beatyfikacji obchodzono uroczyście również w Beaulieu-La Ricamarie w południowej części Francji. „Byłem zaskoczony tą ciekawą inicjatywą w parafii, choć sama myśl i program naszej uroczystości dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej zrodziły się nieco wcześniej. Z dużą dozą niepewności czekaliśmy czy dojdzie w ogóle do tejże beatyfikacji 12 września w Warszawie” – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr ks. Jan Ciągło SChr, proboszcz, były przełożony prowincji chrystusowców pw. Matki Bożej Częstochowskiej.
Mimo niepewności przygotowania do obchodów beatyfikacji posuwały się naprzód. Wspólnota angażowała się w różnorodne prace. Jedna z parafianek przygotowała montaż filmowy poświęcony nowym polskim błogosławionym, który poruszył serca widzów. Wielu z nich poprosiło o możliwość obejrzenia filmu ponownie w zaciszu własnego domu.
Jak zaznaczył ks. Ciągło, „we Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację brali udział reprezentanci miasta, jak również konsul RP Beata Jaśko z Lyonu”. „Wspomnę także, iż przed dziękczynną Eucharystią przedstawiliśmy życiorysy nowych polskich błogosławionych w języku francuskim, gdyż spora część naszych gości nie mówiła po polsku, aby ów nasz przekaz był czytelny i widoczny. W czasie Mszy św. śpiewał chór »Polskie Pokolenia«, więc oprawa muzyczna była bogato przygotowana” – dodał rozmówca portalu polskifr.fr.
Parafialne uroczystości beatyfikacyjne zakończyły się wspólną modlitwą do nowych błogosławionych.
Informacja o dziękczynieniu za beatyfikację w Beaulieu-La Ricamarie pojawiła się także we francuskiej prasie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.