Publikujemy komentarze – ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, przedstawicieli środowisk katolickich – dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze.
Rodziny Szkół Jana Pawła II:
– To spełnienie naszych marzeń – mówią przedstawiciele Rodziny Szkół Jana Pawła II o beatyfikacji swojego Patrona, która odbędzie się 1 maja, w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dzisiaj Benedykt XVI promulgował dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w tym dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu Sługi Bożego Jana Pawła II.
Przewodnicząca Rodziny Szkół Papieskich Halina Marciniak powiedziała, że proces beatyfikacyjny przebiegł dosyć szybko. – Dzisiaj jesteśmy dumni, że nasz Patron będzie wkrótce beatyfikowany. Tym większa będzie nasza odpowiedzialność za całą społeczność szkół papieskich – powiedziała Marciniak.
Małgorzata Gumińska, jedna z założycielek rodziny szkół papieskich przyznała, że decyzję z Watykanu o beatyfikacji papieża - Polaka przyjęła spokojnie. – Teraz będziemy mogli oficjalnie powiedzieć: „módl się za nami” i te prośby będzie można głośno wyrazić. To coś niesamowitego. Jan Paweł II towarzyszył nam jako przewodnik duchowy, ta świętość była czymś rzadkim we współczesnym świecie, ale jednocześnie była i jest bardzo namacalna – powiedziała Małgorzata Gumińska.
W Polsce i na świecie jest już ponad 1150 placówek oświatowych, których patronem jest Jan Paweł II. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża – Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do realizowania w życiu nauczania Jana Pawła II. Pierwszym duszpasterzem rodziny szkół papieskich był biskup Jan Chrapek, następnie funkcje tę pełnił bp Zygmunt Zimowski - obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jego następcą jest biskup Henryk Tomasik.
Danuta Michałowska, aktorka, przyjaciółka i pierwsza interpretatorka poezji Karola Wojtyły:
„Czuję ogromną radość, że człowiek, który był tak oczywistym kandydatem na ołtarze będzie beatyfikowany” – mówi KAI Danuta Michałowska, aktorka, przyjaciółka i pierwsza interpretatorka poezji Karola Wojtyły. „Musieliśmy trochę poczekać na tak radosną decyzję i różnie przeżywaliśmy te lata, mam nadzieję, że ta beatyfikacja odmieni nas” – zaznacza.
„Czuję ogromną radość, że człowiek, który był tak oczywistym kandydatem na ołtarze będzie beatyfikowany” – mówi KAI Danuta Michałowska, aktorka, przyjaciółka i pierwsza interpretatorka poezji Karola Wojtyły. „Musieliśmy trochę poczekać na tak radosną decyzję i różnie przeżywaliśmy te lata, mam nadzieję, że ta beatyfikacja odmieni nas” – zaznacza.
Zdaniem Danuty Michałowskiej to wydarzenie powinno wpłynąć na ludzi, którzy zapomnieli o osobowości Jana Pawła II i że słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze Ziemi, tej Ziemi”, które papież wielokrotnie wypowiadał, przyczynią się do tej przemiany.
Danuta Michałowska wspomina, że w 1941 roku związała się z Teatrem Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka. W teatrze tym miała okazję grać i zaprzyjaźnić się z Karolem Wojtyłą. „Przyjaźń ta przetrwała aż do jego śmierci” – mówi.
Danuta Michałowska - aktorka, reżyserka teatralna i pedagog była też pierwszą interpretatorką poezji Karola Wojtyły. W 1961 roku aktorka założyła Teatr Jednego Aktora, który po wyborze Wojtyły na papieża przekształciła w teatr religijny zmieniając m.in. jego nazwę na Teatr Jednego Słowa.
Profesor Jerzy Janik:
„To wspaniała wiadomość, Jan Paweł II od początku był świętym” – powiedział KAI prof. Jerzy Janik, fizyk, matematyk, którego refleksje nad związkiem między nauką a religią przyczyniły się do spotkania i przyjaźni z ks. Karolem Wojtyłą.
Jego zdaniem musieliśmy na ten moment czekać, ale jest to oczywiste, gdyż Kościół musi przestrzegać wszystkich reguł. Jego zdaniem to wydarzenie niewiele zmieni w Kościele polskim. „Niestety Kościół jest podzielony i to nie napawa optymizmem, ale wszystko w rękach Boga, oby to wydarzenie przyczyniło się do zmian” – powiedział prof. Janik. Pokreślił, że Jan Paweł II był „zafascynowany nauką i uważał, że nauka i Objawienie to dwie drogi, które prowadzą do Boga” – podkreślił.
Prof. Janik wspomniał także, ze w latach 50. jego prace i dociekania nad związkiem między nauką a religią doprowadziły go do spotkania z ks. Karolem Wojtyłą. Początkowo ich nieformalne spotkania przekształciły się w seminaria naukowe, w których brali udział fizycy, biologowie, teologowie, filozofowie. Odbywały się one przez wiele lat, a po wyborze kardynała Wojtyły na papieża przeniosły się do Castel Gandolfo. Obecnie spotkania te kontynuowane są na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.