Administratury apostolskie powstały pod koniec lat 80. na fali ogólnej demokratyzacji życia społecznego i politycznego w ówczesnym Związku Radzieckim.
Z okazji 30. rocznicy ustanowienia administratur apostolskich w Rosji, Papież Franciszek skierował list do katolików obrządku łacińskiego w tym kraju. Przypomniał w nim o potrzebie jedności między chrześcijanami, zwłaszcza pomiędzy katolikami a prawosławnymi. „Jesteśmy braćmi i siostrami, naszym wspólnym celem jest komunia, którą Bóg wskazuje nam w każdej Eucharystii” – napisał Papież.
Administratury apostolskie powstały pod koniec lat 80. na fali ogólnej demokratyzacji życia społecznego i politycznego w ówczesnym Związku Radzieckim. Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Krajem Rad, ustanowił je Jan Paweł II, mianując jednocześnie biskupów dla tych terenów. Administratury zostały podniesione do rangi archidiecezji i diecezji dopiero w 2002 r.
W liście do rosyjskich katolików Papież przypomina, że świętowanie powstania administratur apostolskich, to nie tylko pamięć o aktach prawnych, ale czas wdzięczności za dobro otrzymane od Boga. Franciszek zachęcił lokalne wspólnoty do stawania się coraz bardziej ewangelicznymi, co oznacza dzielenie się ze wszystkimi, a w sposób szczególny z prawosławnymi braćmi. „Świadectwo chrześcijańskie wyróżnia podejmowanie troski o innych, zwłaszcza o tych najbardziej potrzebujących i zaniedbanych” – napisał Ojciec Święty.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.