Połączona z ofiarami śmiertelnymi ubiegłoroczna akcja marynarki wojennej Izraela przeciwko płynącym do Strefy Gazy statkom z pomocą humanitarną była legalna - poinformowała w niedzielę izraelska komisja, badająca tę sprawę.
Według izraelskich mediów, ocenę taką zawiera pierwsza część raportu na temat wydarzeń z 31 maja 2010 roku. Raport przekazał w niedzielę premierowi Benjaminowi Netanjahu przewodniczący komisji, sędzia Jaakow Turkel. Dokument odpiera również międzynarodowe zarzuty, iż utrzymywana od lat izraelska blokada rządzonej przez radykalny Hamas Strefy Gazy stanowi zbiorowe karanie jej mieszkańców.
W trakcie szturmu izraelskich komandosów na turecki statek "Mavi Marmara" śmierć poniosło dziewięciu propalestyńskich aktywistów tureckich. Izrael od początku twierdził, że jego żołnierze działali w obronie własnej, gdyż ich życie było zagrożone. Opublikowany we wrześniu raport ONZ w sprawie akcji przeciwko płynącej do Strefy Gazy "flotylii solidarności" zarzucił Izraelowi złamanie prawa międzynarodowego.
Powołana przez izraelski rząd komisja dochodzeniowa składała się z czterech Izraelczyków, ale w prowadzonych przez nią przesłuchaniach uczestniczyło dwóch zagranicznych obserwatorów.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.