Kardynał Stanisław Dziwisz uważa, że błogosławiony Jan Paweł II może być nazwany patronem odzyskanej wolności, jedności i solidarności. Metropolita krakowski mówił o tym podczas Mszy świętej w tarnowskiej katedrze z okazji 225. rocznicy powstania diecezji.
„Jan Paweł II pomógł nam przejść przez Morze Czerwone totalitarnego bezbożnego systemu. Wolność, jak często podkreślał, jest nam dana i zadana. Nie powinniśmy jej pomniejszać w nas samych i wokół nas. Powinniśmy ją umacniać czyniąc z niej właściwy użytek, czyli postępować zgodnie z prawem Bożym. Pomnażać dobro, budować społeczeństwo solidarne i braterskie” – mówił kardynał.
Wskazywał, że dziś potrzeba świadectwa świętości i odwagi w głoszeniu Ewangelii. „Jan Paweł II nie lękał się być świętym, urzeczywistniał świętość. Po swojej śmierci nadal towarzyszy Kościołowi jako niezawodny przewodnik na drogach wiary – powiedział metropolita krakowski.
Eucharystię koncelebrowało kilkunastu biskupów z metropolii krakowskiej, którzy przyjechali na obchody 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. 25 stycznia przypada także 13. rocznica ingresu biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca do katedry.
„Prężna i żywa” – tak o diecezji tarnowskiej powiedział w homilii kard. Dziwisz. Przypomniał słowa z listu papieża Benedykta XVI, który napisał z okazji jubileuszu i zacytował swojego poprzednika Jana Pawła II: „diecezja tarnowska jest ziemią świętych i błogosławionych”.
Kardynał mówił w homilii o przesłaniu związanych z tą ziemią: św. Stanisława, św. Kingi i bł. Karoliny. Podkreślał, że owocem pobożności wiernych diecezji są liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Bliski współpracownik Jana Pawła II wspominał spotkania kardynała Karola Wojtyły z arcybiskupem Jerzym Ablewiczem – byłym biskupem tarnowskim oraz wizyty papieża w Tarnowie i Starym Sączu.
Ordynariusz diecezji, bp Skworc na początku Eucharystii przypomniał swoich poprzedników i biskupów pomocniczych. Powiedział, że w rocznicę ingresu wspomina Jana Pawła II, który powiedział mu, że diecezja tarnowska to Kościół wielkiej tradycji wiary i pobożności, bogaty dojrzałością duchowieństwa tarnowskiego i wypróbowanej wiary Ludu Bożego. „Prowadź go z wiarą i nadzieją w nowe tysiąclecie” – powiedział Jan Paweł II nowemu biskupowi, podczas audiencji w dniu biskupiej sakry – 6 stycznia 1998 roku.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.