Jan Paweł II - patron odzyskanej wolności

Kardynał Stanisław Dziwisz uważa, że błogosławiony Jan Paweł II może być nazwany patronem odzyskanej wolności, jedności i solidarności. Metropolita krakowski mówił o tym podczas Mszy świętej w tarnowskiej katedrze z okazji 225. rocznicy powstania diecezji.

„Jan Paweł II pomógł nam przejść przez Morze Czerwone totalitarnego bezbożnego systemu. Wolność, jak często podkreślał, jest nam dana i zadana. Nie powinniśmy jej pomniejszać w nas samych i wokół nas. Powinniśmy ją umacniać czyniąc z niej właściwy użytek, czyli postępować zgodnie z prawem Bożym. Pomnażać dobro, budować społeczeństwo solidarne i braterskie” – mówił kardynał.

Wskazywał, że dziś potrzeba świadectwa świętości i odwagi w głoszeniu Ewangelii. „Jan Paweł II nie lękał się być świętym, urzeczywistniał świętość. Po swojej śmierci nadal towarzyszy Kościołowi jako niezawodny przewodnik na drogach wiary – powiedział metropolita krakowski.

Eucharystię koncelebrowało kilkunastu biskupów z metropolii krakowskiej, którzy przyjechali na obchody 225. rocznicy powstania diecezji tarnowskiej. 25 stycznia przypada także 13. rocznica ingresu biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca do katedry.

„Prężna i żywa” – tak o diecezji tarnowskiej powiedział w homilii kard. Dziwisz. Przypomniał słowa z listu papieża Benedykta XVI, który napisał z okazji jubileuszu i zacytował swojego poprzednika Jana Pawła II: „diecezja tarnowska jest ziemią świętych i błogosławionych”.

Kardynał mówił w homilii o przesłaniu związanych z tą ziemią: św. Stanisława, św. Kingi i bł. Karoliny. Podkreślał, że owocem pobożności wiernych diecezji są liczne powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Bliski współpracownik Jana Pawła II wspominał spotkania kardynała Karola Wojtyły z arcybiskupem Jerzym Ablewiczem – byłym biskupem tarnowskim oraz wizyty papieża w Tarnowie i Starym Sączu.

Ordynariusz diecezji, bp Skworc na początku Eucharystii przypomniał swoich poprzedników i biskupów pomocniczych. Powiedział, że w rocznicę ingresu wspomina Jana Pawła II, który powiedział mu, że diecezja tarnowska to Kościół wielkiej tradycji wiary i pobożności, bogaty dojrzałością duchowieństwa tarnowskiego i wypróbowanej wiary Ludu Bożego. „Prowadź go z wiarą i nadzieją w nowe tysiąclecie” – powiedział Jan Paweł II nowemu biskupowi, podczas audiencji w dniu biskupiej sakry – 6 stycznia 1998 roku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »