Obraduje Solidarność

Komisja krajowa Solidarności spotkała się na dwudniowym posiedzeniu w Katowicach. Obrady rozpoczęto we wtorek. Punkty dotyczące m.in. stanowiska ws. planów rządu odnośnie OFE i projektu ustawy o wzroście minimalnego wynagrodzenia przeniesiono na środę.

We wtorek komisja krajowa Solidarności przyjęła m.in. treści dwóch wniosków do Trybunału Konstytucyjnego. Pierwszy dotyczy nowelizacji kodeksu pracy wprowadzonej na mocy ustawy przywracającej wolne w Święto Trzech Króli, drugi październikowej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych. Oba wnioski - przyjęte jednogłośnie - mają zostać skierowane do TK do końca tygodnia.

W obowiązującej od początku stycznia ustawie przywracającej wolny dzień w Święto Trzech Króli Solidarność kwestionuje artykuł pierwszy. Artykuł ten zniósł obowiązujący do końca minionego roku zapis kodeksu pracy, że jeżeli jakiekolwiek święto w roku przypada w dniu wolnym, pracodawca musi dać pracownikowi wolne w innym terminie.

"Nie jesteśmy przeciwni Świętu Trzech Króli, bo zbieraliśmy pod tym podpisy, ale () uważamy że został złamany kodeks pracy w obszarach zamiany dni świątecznych na dni wolne. () Rząd Donalda Tuska po raz kolejny oszukał społeczeństwo na zasadzie PR-u, czyli przyjął ustawę mówiącą: macie, Polacy, 6 stycznia dniem wolnym, a z drugiej strony - o tym już nie mówiąc - przemycił przepisy, które w konsekwencji () zmniejszają liczbę dni wolnych" - mówił we wtorek dziennikarzom szef komisji krajowej Solidarności Piotr Duda.

Związkowcy akcentują m.in., że "jeśli święto państwowe lub religijne wypadnie w dniu wolnym od pracy innym niż niedziela, to dla pracowników pracujących według ruchomego rozkładu czasu pracy (czyli np. pracowników produkcji) nie spowoduje ono obniżenia ich wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym". W innej sytuacji znajdą się wtedy pracownicy pracujący od poniedziałku do piątku i mający wolne w sobotę i niedzielę (np. pracownicy biurowi).

Przedstawiciele Solidarności wskazują na sytuację, w której pracownicy pracujący według ruchomego rozkładu czasu pracy (czyli np. pracownicy produkcji) de facto nie skorzystają z ustawowego dnia wolnego z tytułu święta państwowego i religijnego przypadającego np. w czwartek, jeżeli pracodawca wskaże ten sam dzień jako dzień wolny należny im w okresie rozliczeniowym zgodnie z kodeksem pracy. Pracownicy biurowi będą wówczas mieli wolny czwartek niezależnie od soboty i niedzieli.

Według Solidarności, wprowadzone rozwiązanie narusza konstytucję w zakresie zasady równości wobec prawa i zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, a także prawa do określonych w ustawie dni wolnych od pracy.

Solidarność skieruje też do Trybunału ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Związek kwestionuje m.in. wydłużenie normy czasu pracy dla pracowników z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo (zamiast odpowiednio 7 i 35 godzin).

Zdaniem autorów wniosku, w procesie legislacyjnym nie przedstawiono argumentów na wydłużenie normy czasu pracy, podczas gdy skrócony czas pracy jest elementem systemu rehabilitacji zawodowej niepełnosprawnych. Związkowcy obawiają się, że pod naciskiem pracodawców, niepełnosprawni będą rezygnowali ze skróconego czasu pracy, nawet wbrew zdrowiu.

Według Solidarności, ustawodawca - wbrew pierwotnym założeniom - nie wykazał też, w jaki sposób wydłużenie normy czasu pracy osób niepełnosprawnych miałoby przyczynić się do zwiększenia przychodów PFRON czy zapewnienia środków publicznych na realizację zadań przewidzianych w ustawie o rehabilitacji.

Związek uważa, że założenia tej nowelizacji są sprzeczne z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego, a także obowiązkiem zapewnienia szczególnej pomocy osobom niepełnosprawnym.

"Ustawodawca dojrzał w obecnym systemie różne patologie związane z funkcjonowaniem pracy chronionej, ale od patologii są odpowiednie instytucje, a nie, żeby tę ustawę robić bardziej rygorystyczną, a w niektórych przypadkach niezgodną z prawem. Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne mogły łatwiej odnaleźć się na rynku, a nie przeciwnie" - mówił we wtorek Duda.

Podczas wtorkowych obrad komisja krajowa Solidarności przyjęła też m.in. treść listu do papieża Benedykta XVI z podziękowaniami za dekret beatyfikacyjny Jana Pawła II./

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
9°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
20°C Niedziela
wieczór
wiecej »