Dlaczego jestem przeciwny karze śmierci? – na to pytanie odpowiedzą ks. prof. Andrzej Szostek i o. prof. Jacek Salij w czasie Debaty Dwóch Ambon 28 stycznia u lubelskich dominikanów. Spotkanie organizowane jest z okazji wspomnienia św. Tomasza z Akwinu.
W ramach uroczystości odpustowej Mszę św. o godz. 18.00 odprawi abp Józef Życiński. Po Mszy św. rozpocznie się debata. Na gruncie filozofii i etyki spotkają się ks. prof. Andrzej Szostek, marianin, etyk, były rektor KUL oraz o. prof. Jacek Salij, dominikanin, teolog, wykładowca UKSW.
- Temat specjalnie został skonstruowany w ten sposób, aby nie była to polemika czy dyskusja zwolenników i przeciwników kary śmierci - wyjaśnia o. Tomasz Dostatni, który poprowadzi debatę. Dodaje, że organizatorzy wyszli z założenia, że skoro większość polskich katolików jest za karą śmierci, co pokazują badania, to trzeba dać na to odpowiedź. Zaprosili o. Salija, by pokazał argumentację teologiczną oraz etyka, ks. prof. Szostka, by przedstawił argumentację filozoficzną.
Dominikanin o. Tomasz Dostatni uważa, że pytanie o stosunek do kary śmierci jest ważne w kontekście zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II. - On był zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci, to było jedno z ważnych przesłań pontyfikatu. Jeśli nie chcemy tego pontyfikatu przeżywać na poziomie sentymentalnym, to musimy o to pytać – mówi.
Debaty Dwóch Ambon organizowane przez lubelskich dominikanów mają już 10-letnią tradycję. Pierwsza odbyła się w czasie I Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie w 2000 r. Od tej pory spotkania o charakterze ekumenicznym, rozmowy między wyznaniami, ale także wewnątrz Kościoła odbywają się dwa-trzy razy w roku. - To są debaty religijne, nie polemiki. Uczestnicy mówią na przedłużeniu swojej wiary, w bardzo różnych kontekstach. Zdarzyła się i taka debata, na której nie było żadnego katolika, oprócz prowadzącego – wyjaśnia o. Dostatni.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.