Chorym na trąd należy się sprawiedliwość

O potrzebie sprawiedliwości i miłości wobec cierpiących na chorobę Hansena – czyli trąd – pisze przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia, arcybiskup Zygmunt Zimowski w przesłaniu na obchodzony dziś Światowy Dzień Trędowatych.

Hierarcha zwraca uwagę, że choć trąd rzadziej już prowadzi do śmierci, nadal powoduje izolację społeczną. Ubolewa, że zarażeni prątkami Hansena wciąż jeszcze nie mają często dostępu do diagnozy przeprowadzonej na czas, zanim wystąpią trwałe uszkodzenia ciała.

Abp Zimowski zaznacza, że z drugiej strony ludziom, którzy przebyli chorobę i są nią okaleczeni, trudno powrócić do społeczeństwa i znaleźć pracę, by utrzymać siebie i rodzinę. Przypomina, że konieczna jest odpowiednia edukacja ludności, by zrozumiano, że nie zagrażają już oni nikomu zarażeniem. Podkreśla, że wymaga tego również sprawiedliwość społeczna.

Abp Zimowski pisze z uznaniem o milionach ludzi, którzy jako pracownicy służby zdrowia czy wolontariusze niosą na całym świecie pomoc cierpiącym na chorobę Hansena. Szczególną wdzięczność wyraża Fundacji Raoula Follereau. To właśnie jej twórca blisko 60 lat temu zainicjował obchody Dnia Trędowatych.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia przypomina stały wkład Kościoła w opiekę nad trędowatymi. Wymienia takie postacie, jak kanonizowany przed ponad rokiem belgijski misjonarz na Hawajach św. Damian de Veuster czy bł. Jan Beyzym, apostoł Madagaskaru.

Abp Zimowski przytacza słowa Jana Pawła II, wypowiedziane przed dziewięciu laty podczas beatyfikacji polskiego jezuity: „Dobroczynna działalność bł. Jana Beyzyma była wpisana w jego podstawową misję: niesienie Ewangelii tym, którzy jej nie znają. Oto największy dar miłosierdzia – prowadzić ludzi do Chrystusa, pozwolić im poznać i zakosztować Jego miłości”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| TRĄD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Czwartek
dzień
9°C Czwartek
wieczór
7°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »