Reklama

Zabrze: Będzie pomnik prof. Religi

Osiemnaście projektów pomnika, upamiętniającego prof. Zbigniewa Religę, wpłynęło na konkurs ogłoszony przez władze Zabrza. Do 13 lutego wszyscy chętni mogą osobiście lub przez internet zagłosować na najlepszą - ich zdaniem - koncepcję pomnika.

Reklama

O tym, że w Zabrzu stanie pomnik prof. Religi - zmarłego prawie dwa lata temu wybitnego kardiochirurga, przez wiele lat związanego z tym śląskim miastem - radni zdecydowali w sierpniu zeszłego roku. Pomnik ma stanąć w centrum Zabrza, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i prof. Religi. Zabrzańscy radni nadali ulicy imię profesora krótko po jego śmierci.

Na ogłoszony jesienią ubiegłego roku konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na koncepcję pomnika wpłynęły projekty - od klasycznych, gdzie profesor stoi na postumencie lub "spaceruje" po parku, po nawiązujące do profesji chirurga koncepcje, gdzie postać Religi wpisana jest w kontury symbolicznego serca lub gdzie profesor stoi obok serca pokazanego naturalistycznie.

Są też projekty nawiązujące do słynnego zdjęcia z 1985 roku, przedstawiającego siedzącego na krześle, zmęczonego prof. Religę, po dokonaniu pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca.

W konsultacjach społecznych może wziąć udział każdy chętny - nie tylko mieszkańcy Zabrza. Głosy można wrzucać do urny w zabrzańskim Teatrze Nowym, gdzie prezentowane są konkursowe projekty, lub głosować za pośrednictwem internetu na stronie http://umzpomnik.biuro.e-direct.pl/.

Głosowanie potrwa do 13 lutego, a nazwisko autora zwycięskiego projektu zostanie ogłoszone 28 lutego. Wybierze go sąd konkursowy, na czele którego stoi Małgorzata Bombelka, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. rewitalizacji. Jej zastępcą jest miejski radny Łukasz Urbańczyk. Jurorzy mają wziąć pod uwagę wyniki konsultacji społecznych, ale nie są zobowiązani do wskazania akurat tej pracy, która wygra głosowanie.

Zmarły w ubiegłym roku lekarz, parlamentarzysta i minister zdrowia był honorowym obywatelem Zabrza - miasta, gdzie odniósł wielkie zawodowe sukcesy i które darzył wielkim sentymentem. Profesor był też zagorzałym kibicem miejscowej drużyny piłkarskiej - Górnika. Często podkreślał swój emocjonalny związek z Zabrzem, które - jak mówił - dało mu szansę.

W uzasadnieniu swojej sierpniowej decyzji zabrzańscy radni napisali m.in., że pomnik upamiętni zasługi profesora dla Zabrza, który w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca (5 listopada 1985 r.), założył też w mieście (w 1991 r.) niepubliczną placówkę naukową - Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. Trwają w niej prace nad polskim sztucznym sercem i robotem kardiochirurgicznym. Placówka nosi już imię swojego założyciela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama