Jeszcze w środę w Sejmie odbędzie się II czytanie projektu zmian w kodeksie wyborczym, autorstwa klubu PJN. We wtorkowym wieczornym głosowaniu posłowie uzupełnili porządek obrad o ten punkt.
Za dalszą pracą nad projektem głosowało 282 posłów, 130 było przeciw. Jeśli Sejm uchwali kodeks w środę - nowelą będzie mógł się zająć Senat na posiedzeniu, które rozpoczyna się w czwartek.
Wcześniej Sejm podczas popołudniowego głosowania posłowie oddalili wniosek PiS o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.
Projekt PJN wprowadza zakaz publikacji płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych w środkach masowego przekazu.
Jak argumentował Andrzej Walkowiak (PJN), celem nowelizacji nie jest ograniczenie możliwości komunikowania się partii politycznych z wyborcami. "Wręcz przeciwnie, chodzi nam o wzmocnienie dyskursu politycznego poprzez oparcie debaty publicznej na rzetelnej dyskusji programowej, a nie - jak dotąd - na popisach marketingu politycznego" - mówił.
Z kolei Marek Ast (PiS) ocenił, że propozycje klubu PJN to w istocie zamach na wolność słowa i wolność obrotu gospodarczego. Według niego audycje i ogłoszenia wyborcze to praktycznie jedyny sposób na zniwelowanie ewidentnej nierównowagi pomiędzy partią rządzącą a partiami opozycyjnymi, jeżeli chodzi o możliwość prezentacji programów i kandydatów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.