Caritas Polska wesprze 7 ośrodków rehabilitacyjnych w regionie Betlejem

Caritas Polska wesprze 7 ośrodków rehabilitacyjnych w regionie Betlejem. Celem projektu jest pomoc ok. 1700 podopiecznym i wprowadzenie na rynek pracy 40 niepełnosprawnych osób w wieku 18-35 lat, które podejmą aktywność zawodową w ramach własnej działalności lub w zakładach pracy.

W komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska zwraca uwagę, że w Palestynie ponad 90 tys. osób żyje z niepełnosprawnością. "Niepełnosprawna młodzież stanowi około 4 proc. populacji i jest jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup społecznych" - wskazuje organizacja.

Caritas Polska zwrócił uwagę, że "brakuje instytucjonalnej pomocy ze strony państwa, a lokalne organizacje pozarządowe nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom". "Do tego dochodzą powszechna +kultura wstydu+ oraz dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami na każdym poziomie społecznym, a także trudna sytuacja poszczególnych rodzin i ich ograniczone możliwości niesienia pomocy niepełnosprawnym" - wskazuje organizacja.

Poinformowano, że Caritas Polska jesienią br. rozpoczął projekt wsparcia 7 ośrodków rehabilitacyjnych w regionie Betlejem. Jest on prowadzony dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i będzie realizowany do końca 2023 r.

Wyjaśniono, że w pierwszym z trzech modułów projektu, który potrwa do końca bieżącego roku, trzy ośrodki rehabilitacji środowiskowej w regionie Betlejem zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i w inne narzędzia mające wesprzeć osoby niepełnosprawne.

Zaznaczono, że "ambitnym celem całego projektu jest wsparcie rehabilitacji ok. 1700 podopiecznych 7 ośrodków oraz wprowadzenie na rynek pracy 40 niepełnosprawnych osób w wieku 18-35 lat, które mają podjąć aktywność zawodową w ramach własnej działalności lub w zakładach pracy".

"Osobom mogącym osiągnąć wysoki stopień samodzielności program ma pomóc pokonać barierę braku kapitału na start własnego biznesu czy też występujących po stronie pracodawców obaw związanych z zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników" - czytamy w komunikacie.

Pomoc będzie realizowana przez Caritas Jerozolima. "Lokalny Caritas prowadził w przeszłości podobne projekty we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, jest też w stałym kontakcie z ministerstwem zdrowia, które może rekomendować´ realizacje? projektu lokalnym władzom, aby ułatwić współpracę na miejscu" - wyjaśnia Caritas Polska.

Pierwsze takie projekty realizowane były we współpracy obu organizacji już w 2015 roku.

Zapowiedziano, że w kolejnych latach planowane jest nie tylko doposażanie ośrodków czy prowadzenie spotkań i szkoleń, ale także bezpośrednie wsparcie finansowe, a także produkcja sztuki teatralnej związanej z tematem niepełnosprawności i filmu dokumentalnego.

Wartość pomocy udzielonej w pierwszym module wynosi 1 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
-1°C Piątek
wieczór
-2°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
-1°C Sobota
dzień
wiecej »