Watykański podręcznik nt. prezerwatyw

Watykan zapowiedział, że przygotowuje podręcznik duszpasterski na temat używania prezerwatyw, i wyjaśnił, że nic nie zmienia on w nauczaniu Kościoła w tej sprawie. Podkreślono, że publikacja ma dotyczyć wyłącznie "duszpasterskiego aspektu tej problematyki".

Na konferencji prasowej w Watykanie, poprzedzającej Światowy Dzień Chorego, obchodzony 11 lutego, przedstawiciel Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyjaśnił, że opracowywany podręcznik zostanie ogłoszony za kilka miesięcy.

Jednocześnie przypomniano, że jasne stanowisko wobec kwestii prezerwatyw zajęła 21 grudnia zeszłego roku Kongregacja Nauki Wiary. W wydanej wówczas nocie odniosła się do niejasności, jakie powstały po wypowiedzi Benedykta XVI z wywiadu-rzeki, w którym za "pojedyncze usprawiedliwione przypadki" uznał sytuacje, w których "prezerwatywy używa prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności". Papież zastrzegł zarazem: "Nie jest to prawdziwy sposób pokonania zakażenia HIV".

Interpretując później te słowa, kongregacja oświadczyła: "Myśl, że ze słów Benedykta XVI można wnosić, iż w pewnych wypadkach dopuszczalne jest uciekanie się do użycia prezerwatywy w celu uniknięcia niepożądanej ciąży, jest całkowicie nieuzasadniona i nie odpowiada ani jego słowom, ani jego myśleniu".

"Jeżeli ktoś mimo to, praktykując prostytucję i będąc zakażonym wirusem HIV, stara się zmniejszyć niebezpieczeństwo zakażenia również poprzez stosowanie prezerwatywy, może to stanowić pierwszy krok w poszanowaniu życia innych, chociaż zło prostytucji pozostaje w całej swej powadze. Ocena taka zgodna jest z tym, co teologiczno-moralna tradycja Kościoła utrzymywała również w przeszłości" - podkreślił watykański urząd.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »