Pod hasłem "Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje organizują obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku chcą pokazać młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie.
Tradycyjnie już w drugi wtorek lutego, w tym roku 8 lutego, ponad 70 państw z pięciu kontynentów obchodzić będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W Polsce DBI od 2005 r. organizowany jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Fundację Dzieci Niczyje (FDN) tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów DBI - "Internet to więcej niż zabawa. To Twoje życie" - ma uświadomić młodym ludziom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Ma także pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania - czy kolejna informacja, którą zamieszczą w internecie doda im popularności czy może przysporzyć kłopotów; czy właściwie kreują swój wizerunek w sieci; czy swoją aktywnością nie naruszają prywatności własnej i innych; czy dziś publikowane treści nie zaszkodzą im w przyszłości. Ma także skłonić do refleksji nad problemem uzależnienia od życia w sieci.
Głównym punktem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011 w Polsce jest konferencja organizowana warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej. Konferencji towarzyszą targi, w których uczestniczyć będą instytucje i firmy zaangażowane w działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych.
Polskie Centrum Programu Safer Internet już od kilku miesięcy zachęca szkoły oraz inne instytucje i organizacje w całej Polsce do włączenia się w obchody DBI poprzez organizowanie lokalnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. W 2010 r. zrealizowano ponad tysiąc akcji związanych z ochroną najmłodszych internautów.
Wszystkie inicjatywy zgłoszone na stronie www.dbi.pl i zrealizowane do końca lutego wezmą udział w konkursie.
W ramach międzynarodowych obchodów, 8 lutego pod adresem www.sidfair.org otwarta zostanie wirtualna wystawa multimedialnych materiałów edukacyjnych wypracowanych przez organizacje zajmujące się bezpieczeństwem online z różnych krajów. Szczegółowe informacje dotyczące obchodów DBI w Polsce można znaleźć na stronie www.dbi.pl. Obchodom DBI towarzyszy ogólnoeuropejska kampania medialna.
Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet". Centrum podejmuje szereg działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz Helpline.org.pl - punkt pomocy dla dzieci, rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w Internecie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.