Społeczność międzynarodowa zaniepokojona jest sygnałami o problemach z przestrzeganiem praw człowieka i wolności słowa na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek w Kijowie Audronius Ażubalis, minister spraw zagranicznych Litwy, która przewodniczy w tym roku OBWE.
"Podczas naszych rozmów podjęliśmy temat wolności słowa. OBWE ma pewne pytania dotyczące sytuacji z prawami człowieka na Ukrainie oraz wolnością mediów. Mamy nadzieję, że kwestie te zostaną skrupulatnie zbadane i Ukraina pozostanie liderem demokratycznych przemian w regionie" - powiedział Ażubalis po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantynem Hryszczenką.
Szef ukraińskiej dyplomacji zapewnił rozmówcę, iż Kijów jest otwarty na dialog w tej sprawie.
"W naszym kraju istnieje szereg programów telewizyjnych, w których prowadzone są dyskusje z przedstawicielami opozycji i w których ich krytyczne wypowiedzi nieraz wychodzą poza ramy zgodności z faktami, co jest świadectwem, iż demokracja i wolność słowa są na Ukrainie żywe" - powiedział Hryszczenko.
W ubiegłym tygodniu zaniepokojenie ograniczaniem wolności słowa i mediów na Ukrainie wyraził przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Zwrócił on także uwagę na wybiórcze stosowanie prawa wobec opozycji, co wyraża się w śledztwach prowadzonych przeciwko byłej premier Julii Tymoszenko oraz członkom jej rządu.
Wybiórcze stosowanie prawa wytykały wcześniej władzom w Kijowie Stany Zjednoczone oraz unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.
W opublikowanym w styczniu raporcie amerykańskiej organizacji pozarządowej Freedom House Ukraina trafiła do grona 25 państw, w których w 2010 roku odnotowano spadek poziomu przestrzegania standardów demokratycznych.
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, odpowiadając na zarzuty o ograniczanie demokracji, oświadczył w ubiegłym tygodniu w rozmowie z polskimi mediami, w tym z PAP, że ukraińskie władze nie prześladują opozycji, lecz walczą z nadużyciami i korupcją, których dopuszczała się ekipa rządząca wcześniej państwem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.