Powstaje słownik sztuki Katowic i okolic

Zestawienie sylwetek twórców - architektów, malarzy oraz rzeźbiarzy - a także ugrupowań artystycznych i zabytków znajdzie się w słowniku sztuki Katowic i okolic. Prace nad wydawnictwem trwają w Zakładzie Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Będzie to adresowany zarówno do turystów, jak i mieszkańców Górnego Śląska rodzaj przewodnika po mieście, zachowujący jednak naukowy charakter.

Prace, które zaowocują powstaniem słownika, prowadzone są przez dr hab. Barbarę Szczypkę-Gwiazdę oraz dr hab. Irmę Kozinę. Inicjatywa jest finansowana ze środków Komitetu Badań Naukowych - podało we wtorek biuro prasowe Uniwresytetu Śląskiego.

"Zależało nam na tym, aby opracowanie nosiło nazwę słownika, nie encyklopedii. Ten drugi termin mógłby wywołać u odbiorców błędne przekonanie odnośnie naszych zamierzeń" - zastrzegła Kozina.

"Publikacja, o której rozmawiamy, nie będzie nawiązywać do tradycji wielkich encyklopedystów. Chcemy przedstawić pewien etap zamkniętej wiedzy, zestawiony w alfabetyczny układ pojęć. Dużą inspiracją były dla nas podobne inicjatywy podejmowane przez warszawskie, krakowskie czy wrocławskie ośrodki akademickie" - wyjaśniła.

Autorki zaprezentują dorobek artystów tworzących środowisko katowickiej ASP. W publikacji przedstawione zostaną m.in. biogramy uznanych plakacistów, wśród których znajdują się Waldemar Świerzy czy Roman Kalarus, wybitnych malarzy w osobie m.in. Jerzego Dudy-Gracza oraz cenionych rysowników, jak Andrzej Czeczot.

Obok wykazu twórców pojawią się także noty dotyczące budowli i kompleksów architektoniczno-urbanistycznych, poszczególnym hasłom mają towarzyszyć ich zwięzłe opisy. Całości dopełni bibliografia oraz indeksy - rzeczowy i osobowy. W przypadku budowli już nieistniejących dla wyczerpującego ich opisu konieczna będzie analiza dokumentów znajdujących się w archiwach i bibliotekach.

Jak zapowiadają autorki, w słowniku znajdą się informacje, które niejednokrotnie zaskoczą odbiorcę. Mówiąc o wielu znanych postaciach zapomina się bowiem, że tworzyli oni także w Katowicach. Do takich osób należy Waldemar Świerzy, a także Georg i Emil Zillmannowie, twórcy osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec, a także wielu obiektów przemysłowych wzniesionych na terenie Górnego Śląska.

Informacje zawarte w publikacji sprostują też wiele mitów i nieporozumień. Czytelnicy dowiedzą się, dlaczego nie można uznać Giszowca za pierwsze w Polsce miasto-ogród, i prześledzą procesy przemian zachodzące w urbanistyce w centrum Katowic. Czytelnicy będą mieli możliwość poznać historię zabudowy jedynego w Polsce rynku miejskiego, na którym krzyżują się linie tramwajowe.

W pierwszym roku prac nad słownikiem autorki planują m.in. studia przy archiwach i zasobach bibliotecznych, kolejny rok poświęcony będzie pozyskaniu ilustracji, planów, map, odbitek i skanów komputerowych, później osoby zaangażowane w powstanie publikacji czeka żmudna praca redakcyjno-edytorska.

"Zależy nam na uniwersalnej formie słownika. Należy pamiętać, że będą mogli z niego korzystać zarówno uczniowie, jak i osoby, które w sposób profesjonalny zajmują się sztuką. Zdajemy sobie sprawę z trudności takiego wypośrodkowania, stąd aż rok poświęcimy samej redakcji projektu" - wyjaśniła Kozina. Według niej, praca będzie gotowa do druku za 2 lata. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »