Nagroda za odnalezienie pierścienia

Pięć tysięcy złotych dostanie osoba, która pomoże w odnalezieniu skradzionego z gnieźnieńskiej katedry pierścienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nagrodę ufundowała Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa z Wrześni, nosząca imię Prymasa Tysiąclecia.

 

„Nasz SKOK nosi imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego nauczanie jest nam bardzo bliskie, dlatego postanowiliśmy pomóc w odnalezieniu pierścienia. Tyle możemy zrobić. Mamy nadzieję, że ta cenna pamiątka się odnajdzie” – powiedział KAI Karol Nowak, wiceprezes Zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Skradziony pierścień wykonano z pozłacanego srebra. Jest ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i brylantami. Był wyeksponowany w jednej z gablot wystawy otwartej 2 lutego w Starym Kapitularzu dla upamiętnienia ingresu Prymasa Tysiąclecia do katedry gnieźnieńskiej. Jego brak zauważył w poniedziałek rano jeden z posługujących w katedrze Braci Serca Jezusowego.

Jak wyjaśnia ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która wystawę przygotowała nie jest to pierścień, który hierarcha nosił na co dzień. „Pierścień ten ofiarowali kard. Wyszyńskiemu biskupi w 1966 roku z okazji milenium chrztu Polski. Zakładał go sporadycznie” – dodaje ks. Bogacz.

Pierścień ma przede wszystkim wartość pamiątkową i sentymentalną. Był umieszczony w szklanej gablocie wraz z innymi pamiątkami po Prymasie Tysiąclecia m.in. ornatem, sekretarzykiem i dużo cenniejszym kielichem.

Policja przypuszcza, że został skradziony w niedzielę 6 lutego. Z oględzin przeprowadzony przez funkcjonariuszy wynika, że gablota została otwarta dorobionym kluczem. Nic poza pierścieniem nie zginęło. Obecnie wystawa jest zamknięta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  14°C Sobota
  noc
  15°C Sobota
  rano
  23°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  wiecej »