Na Bliskim Wschodzie oczekuje się z zainteresowaniem na adhortację apostolską Benedykta XVI, która będzie owocem ubiegłorocznego Synodu Biskupów dla tego regionu. Czytamy o tym w opublikowanym 8 lutego w Watykanie komunikacie z 2. posiedzenia rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbyło się tu w dniach 20-21 stycznia.
Do Rady należy trzech kardynałów: patriarcha koptyjski Antonios Naguib, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Jean-Louis Tauran i prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich Leonardo Sandri, oraz dwóch patriarchów i sześciu biskupów pochodzących z różnych krajów bliskowschodnich. Podczas spotkania zajęto się głównie analizą materiałów ostatniego Synodu celem bezpośredniej współpracy w przygotowaniu papieskiego dokumentu posynodalnego. Uczestnicy zrelacjonowali też, jak w ich krajach przyjęto dotychczas opublikowane teksty związane z obradami synodalnymi.
Jak dowiadujemy się z komunikatu, synodalne dokumenty zostały udostępnione duchowieństwu i wiernym, stając się przedmiotem konferencji i debat. Orędzie Synodu przekazano też osobistościom politycznym. W Syrii odbył się międzynarodowy kongres o aktualnym stanie relacji chrześcijańsko-islamskich zwłaszcza w krajach arabskich. W Jerozolimie zorganizowano spotkanie z udziałem chrześcijan i żydów, które przyczyniło się do bardziej obiektywnej informacji o Synodzie. Był on też tematem spotkań z innymi chrześcijanami i z muzułmanami. Komunikat odnotowuje napięcia społeczno-polityczne w różnych krajach Bliskiego Wschodu. „Wspólnoty chrześcijańskie, zwłaszcza w miejscach dotkniętych przemocą i zamachami, potrzebują wsparcia materialnego i moralnego. Mają one prawo do wolności kultu i wyznania – stwierdza opublikowany w Watykanie tekst. – Ich poszanowanie pomaga wygasić na Bliskim Wschodzie zarzewia antychrześcijańskiej przemocy i powstrzymać emigrację chrześcijan tego regionu z ich rodzinnej ziemi, sprzyjając dobru wspólnemu”.
Następne posiedzenie rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu planowane jest za niecałe dwa miesiące: 30 i 31 marca.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.