Rozpoczęło się tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę. Jako pierwsza w diecezjalnej grupie przybyła dziś młodzież z ziemi pelplińskiej. W ubiegłym roku co czwarty uczeń szkoły ponadgimnazjalnej przyjechał do Częstochowy.
Zwyczaj pielgrzymowania maturzystów na Jasną Górę trwa od wielu lat. Duże grupy diecezjalne pod przewodnictwem biskupów zaczęły przyjeżdżać po odwilży, pod koniec lat 80. Dziś nie ma już diecezji, w której nie byłaby organizowana pielgrzymka do Częstochowy.
Młodzi przyjeżdżają, aby zawierzać swoje życie Matce Bożej. „Chyba wszyscy mają taką intencję, o dobre zdanie matury i przygotowanie się na studia. Przyjeżdżamy tutaj, aby prosić Matkę Bożą, żeby wspomogła nas w tych wszystkich przygotowaniach, bo jednak ludzkie wysiłki to nie wszystko, trzeba pomocy od Boga, żeby jak najlepiej udało się wystartować do dalszego życia” – uważają abiturienci.
Na program pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę składa się zwykle nie tylko wspólna modlitwa, ale także udział w warsztatach czy konferencjach. Młodzi z diecezji pelplińskiej uczestniczą np. w rozmowie na temat: „Szczęście w życiu człowieka”, animowanej przez dr. Jacka Pulikowskiego, męża i ojca trójki dzieci, wykładowcę na Politechnice Poznańskiej.
W minionym roku do sanktuarium w ponad 700 grupach przybyło prawie 157 tys. młodych.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.