Abp Nowak: abp Życiński nigdy nie zdradził Prawdy

Nasz Kościół częstochowski jest stróżem jego kolebki. Tu jest źródło jego życia, tu się narodził jako kapłan- mówił abp Stanisław Nowak o zmarłym 10 lutego w Rzymie abp Józefie Życińskim.

Wieczorem 12 lutego metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny w intencji zmarłego arcybiskupa. Wspominano też zmarłych biskupów ordynariuszy częstochowskich: Stefana Barełę w 27. rocznicę śmierci i Teodora Kubinę w 60. rocznicę śmierci. Mszę św. z abp. Nowakiem koncelebrowali m. in. biskupi pomocniczy archidiecezji częstochowskiej: Antoni Długosz i Jan Wątroba oraz kapłani - koledzy kursowi abp Józefa Życińskiego. Obecni byli członkowi kapituły archikatedralnej, Wyższe Seminarium Duchowne archidiecezji częstochowskiej oraz przedstawiciele środowiska akademickiego Częstochowy m. in. Politechniki Częstochowskiej i Akademii Jana Długosza.

W homilii abp Nowak powiedział, że „przez śmierć abp. Józefa Życińskiego cały Kościół powszechny ucierpiał”. - Świat też czuje się uboższy przez to odejście. On był w tym świecie ze swoją mądrością, z doskonałą znajomością problematyki współczesnego świata. Miał dar myśli dokładnego precyzyjnego słowa, był pasterzem oddanym ludziom i Bożej sprawie - podkreślił abp Nowak. - Był człowiekiem prawowiernym. Nigdy nie zdradził Prawdy. Walczył o życie człowieka. Był wierny moralności chrześcijańskiej.

Abp Nowak nawiązał do okoliczności nagłej śmierci abp. Życińskiego, który przebywał wówczas w Rzymie na zebraniu plenarnym Kongregacji Edukacji Katolickiej. - Każdy człowiek ma swoją godzinę, on umierał w samotności. Każdy biskup żyje tajemnicą Getsemani i lęka się o zbawienie każdego człowieka, rodziny, młodych ludzi i kapłanów - mówił metropolita częstochowski.

Na zakończenie abp Nowak przypomniał, że abp Józef Życiński kształtował swoje powołanie w Częstochowie. - Miłości do Kościoła uczył się też od biskupów częstochowskich, a zwłaszcza biskupa Stefana Bareły, który w tej katedrze wyświęcił go na kapłana – przypomniał abp Nowak. - Wyniósł z Częstochowy maryjność. Tyle razy widziałem go z różańcem w ręku - wspominał metropolita częstochowski.

Na zakończenie Mszy św. odbyły się modlitwy w krypcie biskupów częstochowskich.

Jutro metropolita częstochowski będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 11.00 w intencji abp Józefa Życińskiego w Sanktuarium Rozprzańskiej Matki Życia w Rozprzy, rodzinnej parafii zmarłego metropolity lubelskiego.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po powołaniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem „Misereor super turbam” ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika „Niedziela”. Zmarł 13 lutego 1951 r.

Bp Stefan Bareła był ordynariuszem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie „Veritati et Caritati” ("Prawdzie i Miłości"). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL.

Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła był również orędownikiem wznowienia działalności tygodnika „Niedziela”, który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.

Abp Józef Życiński pochodził z archidiecezji częstochowskiej. Urodził się 1 września 1948 r. w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego, w parafii Rozprza. W czasach formacji seminaryjnej był m. in. redaktorem czasopisma kleryckiego „Nasze Życie”. W 1972 r., po ukończeniu studiów w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie, przyjął święcenia kapłańskie z rąk trzeciego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej Stefana Bareły. Przez wiele lat wykładał m.in. filozofię przyrody i filozofię nauki w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Był również wychowawcą w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym. Należał również do zespołu redakcyjnego tygodnika katolickiego „Niedziela” w pierwszym okresie po wznowieniu pisma w 1981 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
14°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
9°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
wiecej »