We Francji przyznano tegoroczną Nagrodę ks. Jacques’a Hamela. Otrzymał ją Mikael Corre z dziennika La Croix za wywiad z siostrą Samuela Paty’ego. Nagrodą tą wyróżniani są dziennikarze lub pisarze, którzy ukazują inicjatywy sprzyjające pokojowi i dialogowi międzyreligijnemu.
Samuel Paty był nauczycielem, zginął podobną śmiercią, co ks. Hamel. 16 października 2020 r. 18-letni czeczeński islamista obciął mu przed szkołą głowę za to, że podczas zajęć poświęconych świeckości pokazał karykatury Mahometa. Niespełna rok po zamachu siostra ofiary Gaëlle Paty po raz pierwszy zgodziła się na udzielenie wywiadu, w którym nakreśliła duchowy i intelektualny portret swego brata. Przyznała, że Samuel był niewierzący, ale chciał zrozumieć wiarę innych ludzi. Bardzo poważnie podchodził do swojej pracy w kolegium. Zależało mu na uczciwym przedstawieniu problemu karykatur Mahometa. Długo się do tego przygotowywał, konsultując się również ze swą matką, byłą nauczycielką. Gaëlle Paty zapewniła, że jej brat nie chciał zrewolucjonizować świata, ale wierzył w możliwość zmian na najniższym szczeblu, również poprzez swoją pracę.
Nagroda ks. Hamela została ustanowiona przez Federację Prasy Katolickiej. W skład jury wchodzi między innymi siostra ks. Hamela Roseline oraz abp Dominique Lebrun z archidiecezji Rouen, do której należał ten francuski kapłan.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.